Najnowsza aktualizacja Windows 10 przyniosła więcej szkody niż pożytku

To nie pierwszy raz, gdy aktualizacja Windows 10 sprawia problemy. Czego tym razem one dotyczą?
Najnowsza aktualizacja Windows 10 przyniosła więcej szkody niż pożytku

Problematyczna aktualizacja Windows 10 o numerze KB5005565

Jedna z nowych łatek, które w tym miesiącu trafiły do użytkowników “dziesiątki”, okazała się przyczyną wielu raportów zgłoszonych przez użytkowników. Chodzi, oczywiście, o błędy, jakie pojawiły się po aktualizacji. Nie dotyczą one tylko jednej rzeczy, bo poinformowano m.in. o problemach ze sterownikami Bluetooth czy drukowaniem.

Czytaj też: realme V11s 5G oficjalnie. Co oferuje?

Według użytkowników, niektóre karty bezprzewodowe wyposażone w układ Intel 720 nie “podpasowały” się tej zbiorczej aktualizacji systemu Windows 10 KB5005565 . Zaobserwowano bowiem awarię sterowników Bluetooth, której towarzyszy błąd kodu 10 (POWER FAILURE). Microsoft odniósł się już do tego błędu informując, że:

Ten problem został rozwiązany za pomocą funkcji przywracania znanych problemów (KIR). Należy pamiętać, że automatyczne rozpowszechnienie rozwiązania na urządzenia konsumenckie i niezarządzane urządzenia biznesowe może potrwać do 24 godzin. 

Poprawka wdrażana jest więc przez aktualizację po stronie serwera.

To jednak nie koniec problemów, jakie dotknęły użytkowników Windows 10

Kłopoty zaczęło też sprawiać drukowanie rzez drukarkę sieciową.  Komputery, których to dotyczy, nie mogą już korzystać ze swoich drukarek. Należy zauważyć, że wydana na początku miesiąca łatka skupiła się na „ PrintNightmare ” znanym jako CVE-2021-36958 . Ta luka umożliwiała zdalne wykonanie kodu przez lukę w usłudze Windows Print Spooler. Haker mógł uzyskać dostęp administracyjny do komputera.

Czytaj też: Wszystko co wiemy o serii Samsung Galaxy S22

Teraz, po ponownym uruchomieniu systemu wymaganym przez aktualizację KB5005565, pojawia się błąd  0x0000011b. I w tym przypadku Microsoft już zadziałał (przynajmniej w części) i poprawki wydawane są po stronie serwerów. Błąd można też obejść uruchamiając Edytor rejestru i przechodząc do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Print key

Następnie należy utworzyć wpis wartość DWORD-32 nadając mu nazwę RpcAuthnLevelPrivacyEnabled i przypisując wartość 0. Potem zapisujemy zmiany i zamykamy edytor.

Jeśli jednak to nie pomoże, najlepszym sposobem na przywrócenie drukowania jest… odinstalowanie wadliwej aktualizacji i poczekanie na poprawkę.