Chrome 93 z kolejnymi nowościami i zmianami

Przeglądarka Chrome cały czas jest ulepszana. Niedawno wersja 94 trafiła do testów beta, zaś teraz możemy się przyjrzeć zmianom, jakie przynosi stabilna wersja Chrome 93.
Google Chrome
Google Chrome

Co nowego w Chrome 93?

Google nie przestaje ulepszać swojej przeglądarki. Aktualizacje pojawiają się systematycznie, choć wprowadzane zmiany nie są jakoś specjalnie rewolucyjne. Firma skupia się na drobnych udoskonaleniach i stopniowym dodawaniu funkcji tak, by użytkownicy mogli się do nich przyzwyczaić i móc z nich dobrze korzystać.

Czytaj też: Które smartfony Xiaomi dostaną system Android 12?

Jedną z najistotniejszych nowości jest zniknięcie ikony kłódki z paska adresu. Wiąże się to z powszechnym wdrażaniem protokołu HTTPS, więc symbolizowanie “kłódką” szyfrowanego połączenia nie będzie już potrzebne. Drugim powodem zniknięcia jest fakt, że dotychczas tę ikonę wiązaliśmy właśnie z bezpieczeństwem, ale zaczęła się ona pojawiać również na stronach, które cyberprzestępcy wykorzystują do oszustw.

Kolejną nowością będzie wykorzystanie interfejsu API WebOTP, dzięki któremu strony internetowe automatycznie uzyskają hasła jednorazowe wysyłane przez SMS i będą mogły wpisać je w odpowiednim miejscu. Tutaj warto nadmienić, że w Chrome na komputerze i na telefonie z Androidem należy być zalogowanym na tym samym koncie. Po pojawieniu się hasła jednorazowego na telefonie w wyświetlonym powiadomieniu trzeba będzie kliknąć “Prześlij”, wówczas kod zostanie przesłany do komputera.

Czytaj też: TCL chwali się nowym smartfonem. Oto FFALCON Thunderbird FF1

Zmieni się również sposób przywracania zamkniętych kart. Dostaniemy możliwość wybrania kart, które chcemy ponownie otworzyć, więc nie trzeba będzie otwierać znów całej grupy. Dodatkowo Chrome 93 zakończy wsparcie dla Ubuntu 16.04, a wersja na iOS dostanie bardziej kompaktowe menu kontekstowe.