Gromada gwiazd skrywa się tuż przy Drodze Mlecznej. Zobaczcie nowe zdjęcie

Mały Obłok Magellana, czyli galaktyka karłowata będąca satelitą Drogi Mlecznej, zawiera gromadę zwaną NGC 346. Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie dokonali obserwacji tego obiektu.
Gromada gwiazd skrywa się tuż przy Drodze Mlecznej. Zobaczcie nowe zdjęcie

Mały Obłok Magellana znajduje się około 210 tysięcy lat świetlnych od Ziemi i stanowi miejsce natężonego formowania gwiazd. W centrum tej galaktyki karłowatej znajduje się jasna gromada zwana NGC 346, w której nowe gwiazdy oddziałują z otaczającym je gazem i pyłem.

Czytaj też: Gwiazdy „zanieczyszczają” kosmos. Potwierdzają to obserwacje galaktyki oddalonej o 500 mln lat świetlnych

Te młode gwiazdy są widoczne na poniższej fotografii, która została udostępniona przez NASA przed kilkoma dniami. Jak stwierdzili przedstawiciele agencji, promieniowanie pochodzące z gorących gwiazd tworzących gromadę wchodzi w gęstsze obszary, gdzie tworzy efektowne struktury składające się z pyłu i gazu.

NGC 346 to gromada gwiazd o średnicy wynoszącej około 200 lat świetlnych

Rzeczone promieniowanie wchodzi w interakcje z okolicznym pyłem i gazem, odsłaniając jeszcze więcej obszarów gwiazdotwórczych. Kiedy się to dzieje, ten pył i gaz przemieszcza się wzdłuż linii drogi promieniowania, co tworzy dodatkowo efektowny widok.

Czytaj też: Teleskop Hubble’a wykrył galaktyczne skamieniałości. Oto ultra-słabe galaktyki karłowate

Co ciekawe, NGC 346 ma około 200 lat świetlnych średnicy. Jej pierwszej detekcji dokonał w 1826 roku szkocki astronom James Dunlop. Gromada ta wchodzi w skład Małego Obłoku Magellana, który znajduje się w obrębie gwiazdozbioru Tukana. Naukowcy przypuszczają, że w przeszłości mogło dojść do kolizji tej galaktyki z Drogą Mleczną, za sprawą której nasza galaktyka zyskała własnego satelitę.