W jaki sposób przewiduje się pogodę na Marsie?

Na łamach Nature Astronomy ukazał się artykuł poświęcony tworzeniu prognoz pogody na Marsie. Te mogą odegrać kluczową rolę zarówno w trakcie bezzałogowych jak i załogowych misji skierowanych na Czerwoną Planetę.
W jaki sposób przewiduje się pogodę na Marsie?

Naukowcy z Uniwersytetu Yale są o krok bliżsi od opracowania skutecznych metod przewidywania pogody na Marsie. Podstawę nowych badań w tej sprawie stanowiły modele oparte o promień strumieniowy występujący na Ziemi. Jest to wąski i niemal poziomy strumień przesuwający się z zachodu na wschód.

Czytaj też: Maksimum słoneczne może pomóc w locie na Marsa. Naukowcy chcą wybrać najlepszy czas na wyprawę

Wierzę, że pierwsze dokładne prognozy dotyczące nawet kilku marsjańskich dni będą możliwe już za dekadę. To wyłącznie kwestia połączenia dokładniejszych zestawów danych obserwacyjnych z wystarczająco dopracowanymi modelami matematycznymi. […] Ale do tego czasu możemy polegać na połączeniach między klimatem i pogodą, aby pomóc w przewidywaniu burz pyłowych. J. Michael Battalio, Uniwersytet Yale

Battalio i jego współpracownicy zwrócili uwagę na podobieństwo między wirami występującymi w ziemskiej atmosferze a warunkami panującymi na południowej półkuli Marsa. Do powstawania tych wirów prowadzi wspomniany prąd strumieniowy. Naukowcy postanowili wykorzystać modelowanie do oszacowania rocznych wzorców pogodowych Czerwonej Planety, które mogą obejmować zarówno niewielkie, regionalne burze jak i potężne zjawiska obejmujące swoim zasięgiem sporą część Marsa.

Mars i panujące tam warunki są ważne dla przebiegu załogowych i bezzałogowych misji

Tego typu burze mogą powodować szereg problemów, między innymi w czasie lądowań na powierzchni Czerwonej Planety czy też w związku z pokrywaniem paneli słonecznych pyłem, co ograniczy ich możliwości w zakresie produkcji energii. Na przykład za zakończeniem misji łazika Opportunity stała burza pyłowa, podczas gdy lądownik InSight niedawno przeszedł w stan hibernacji, aby udało mu się przetrwać marsjańską zimę.

Czytaj też: Życie na Fobosie? Japończycy zamierzają szukać dowodów na księżycu Marsa

Zrozumienie i przewidywanie tych zjawisk jest kluczowe dla bezpieczeństwa misji, szczególnie tych, które polegają na zasilaniu energią słoneczną, ale także dla wszystkich misji, które lądują na powierzchni. Podczas większych lokalnych wydarzeń, pył może stać się na tyle gęsty, by dzień był ciemny niczym w środku nocy. Nawet bez dużych, poważnych burz, te regionalne są okresową cechą Marsa. stwierdził Battalio