[Aktualizacja II] Masz smartfon Xiaomi? Wyrzuć go z powodu… cenzury

Litewskie Ministerstwo Obrony przestrzega przed kupowaniem chińskich smartfonów, na przykładzie Xiaomi. Zaleca też wyrzucenie urządzeń już posiadanych. A wszystko z powodu cenzury.
[Aktualizacja II] Masz smartfon Xiaomi? Wyrzuć go z powodu… cenzury

Firma Xiaomi wystosowała drugie, tym razem bardzo obszerne oświadczenie w sprawie i zamieszczamy je na końcu materiału.

Koniecznie zapoznajcie się również z poniższą wiadomości.

Czytaj też: Xiaomi cenzuruje i zbiera dane? Ciężko znaleźć na to dowody

Nie kupuj Xiaomi, ani chińskich smartfonów

Naszą rekomendacją jest niekupowanie nowych chińskich telefonów i jak najszybsze pozbycie się tych już zakupionych– powiedział Margiris Abukevicius, litewski wiceminister obrony.

Powodem takich zaleceń jest rządowy raport, który ujawnia wbudowaną w smartfony funkcje cenzury. Raport wskazuje, że flagowe smartfony Xiaomi mają wbudowaną funkcję wykrywania i cenzurowania terminów takich jak Wolny Tybet, Niech żyje niepodległy Tajwan, ruch demokratyczny. Aktualnie aplikacje systemowe oraz przeglądarka Internetowa w smartfonach Xiaomi blokuje 449 terminów w języku chińskim i jest stale aktualizowana.

Jak informuje Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Ministerstwa Obrony Litwy, w modelu Mi 10T 5G funkcja jest zablokowana w oprogramowaniu przeznaczonym na rynek europejski, ale można ją w dowolnym momencie uruchomić zdalnie.

Czytaj też: Play kupuje UPC. Tak powstaje gigant na polskim rynku

Raport informuje też o tym, że smartfony Xiaomi wysyłają zaszyfrowane dane o użytkowniku na serwer w Singapurze. Wykazano też lukę w zabezpieczeniach Huaweia P40 5G. Co ciekawe, na żadne uchybienia nie trafiono w przypadku smartfonów OnePlus.

Xiaomi na razie nie odnosi się do sprawy. Huawei z kolei poinformował, że jego smartfony nie wysyłają na zewnątrz żadnych danych użytkownika.

Napięte stosunki Litwy i Chin

Wszystko to dzieje się w obliczu napiętych stosunków Litwy z Chinami. Po tym jak Tajwan ogłosił prowadzenie misji na Litwie nazwanej Przedstawicielstwem Tajwanu, Chiny zażądały wycofanie ambasadora Litwy z Pekinu i zapowiedziały odwołanie swojego przedstawiciela z Wilna. Tego typu misje w Europie oraz USA używają nazwę miasta Taipei, unikając odniesienia do Tajwanu. Stany Zjednoczone już zapowiedziały pomoc Litwie w przypadku pojawienia się chińskich nacisków.

Oświadczenie Xiaomi

Urządzenia Xiaomi nie cenzurują komunikacji. Dotyczy to treści, zarówno odczytywanych, jak i wysyłanych.

Xiaomi nigdy nie ograniczało i nie będzie ograniczać ani blokować żadnych osobistych działań użytkowników naszych smartfonów, takich jak wyszukiwanie, dzwonienie, przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z oprogramowania komunikacyjnego innych firm.

Xiaomi w pełni szanuje i chroni prawa wszystkich użytkowników.

Firma Xiaomi przestrzega ogólnego rozporządzenia Unii Europejskiej o ochronie danych (RODO).

Drugie oświadczenie Xiaomi

Pisownia oryginalna

Firma Xiaomi zdaje sobie sprawę ze znaczenia raportu „Ocena bezpieczeństwa cybernetycznego urządzeń mobilnych obsługujących technologię 5G”, który został niedawno opublikowany przez litewskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).

Zarzuty przedstawione w raporcie traktujemy poważnie. Chociaż kwestionujemy charakterystykę niektórych ustaleń, angażujemy niezależnego eksperta zewnętrznego w celu oceny kwestii poruszonych w raporcie. Jesteśmy pewni integralności naszych urządzeń i praktyk dotyczących zgodności z przepisami funkcjonujących w naszej firmie i wierzymy, że strona trzecia zweryfikuje to dla naszych użytkowników i partnerów.

Firma Xiaomi pragnie odnieść się szczególnie do dwóch głównych kwestii poruszonych w raporcie:

1.    Rzekoma cenzura

Urządzenia Xiaomi nie ograniczają ani nie filtrują komunikacji do i od naszych użytkowników. Xiaomi nigdy nie ograniczało i nie będzie ograniczać ani blokować żadnych działań użytkowników naszych smartfonów, takich jak wyszukiwanie, dzwonienie, przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z oprogramowania komunikacyjnego innych firm. Raport NCSC nie zarzuca nam, że tak postępujemy.

Raport wskazuje na wykorzystanie przez Xiaomi oprogramowania do zarządzania reklamami, które ma ograniczoną zdolność do sterowania płatną treścią dostarczaną za pośrednictwem aplikacji Xiaomi, takich jak Mi Video i Mi Browser. Może to być wykorzystywane do ochrony użytkowników przed obraźliwymi treściami, takimi jak pornografia, przemoc, mowa nienawiści i odniesienia, które mogą urazić lokalnych użytkowników. Jest to powszechna praktyka w branży internetowej na całym świecie.

Od czasu do czasu dokonujemy przeglądu naszych zasad systemu zarządzania reklamami, aby upewnić się, że spełniają one potrzeby i oczekiwania naszych użytkowników.

Firma Xiaomi jest zobowiązana do działania w sposób odpowiedzialny i przejrzysty we wszystkich jurysdykcjach. Dążymy do ciągłego doskonalenia i wprowadzania innowacji oraz z zadowoleniem przyjmujemy współpracę z użytkownikami, organami regulacyjnymi i innymi zainteresowanymi stronami.

2.    Przetwarzanie i przekazywanie danych

Raport niesłusznie sugeruje również niewłaściwe zarządzanie danymi. W rzeczywistości firma Xiaomi w pełni przestrzega wszystkie wymogi RODO, w tym związane z obsługą, przetwarzaniem i przekazywaniem danych użytkowników końcowych. Dotyczy to naszych wszystkich systemów, aplikacji i usług. Każde wykorzystanie danych osobowych jest uzależnione od wyrażenia przez użytkownika końcowego ważnej zgody, według lokalnych lub regionalnych przepisów prawa oraz regulacji Unii Europejskiej i jej państw członkowskich.

Xiaomi działa zgodnie z normami zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO/IEC 27001 oraz z systemem zarządzania informacjami o ochronie prywatności ISO/IEC 27701. Xiaomi otrzymuje również corocznie, od 2016 roku, certyfikat Enterprise Privacy Certification od TrustArc. Zapewnia to najlepszą możliwą ochronę prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

Firma Xiaomi pragnie jeszcze raz podkreślić, że jest zaangażowana w ochronę prywatności i bezpieczeństwa naszych użytkowników. Działa w oparciu o najwyższe standardy i przestrzega wszystkich lokalnych i regionalnych przepisów.