95-GHz broń mikrofalowa Armii USA, czyli jak wygrać bez zabijania

Gdyby sieć 5G działała na takiej częstotliwości, to można byłoby rzeczywiście mieć obawy co do jej wpływu na zdrowie. Jednak tej sieci daleko do częstotliwości, na których operuje ADS, co jest skrótem od Active Denial System. To innymi słowy 95-GHz broń mikrofalowa Armii USA, która ponownie weszła w światło reflektorów.
95-GHz broń mikrofalowa Armii USA, ADS, ADS USA Army
95-GHz broń mikrofalowa Armii USA, ADS, ADS USA Army

Tym razem, o tej nieśmiercionośnej broni mikrofalowej dowiedzieliśmy się z wyników dochodzenia przeprowadzonego przez NPR. To ujawniło szczegóły misji z początku czerwca tego roku, podczas której żandarmeria wojskowa została rozmieszczona w celu rozgonienia tłumu protestujących w pobliżu Białego Domu. Przed zrealizowaniem misji, oficer żandarmerii wojskowej próbował dowiedzieć się, czy w Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych jest aktualnie dostępna broń emitująca promienie cieplne. Finalnie tłum rozpędzono dymem i gazem łzawiącym, co odpowiada na te pytanie z nawiązką.

Czytaj też: Pierwsze wystrzelenie rosyjskiego hipersonicznego pocisku Zircon z okrętu podwodnego na nagraniu

Czym jest 95-GHz broń mikrofalowa Armii USA?

Samo to, że ktoś poszukiwał i chciał użyć broni tego typu, jasno wskazuje, że choć jest ona utrzymana poniekąd w tajemnicy, to najwyraźniej istnieje i można zwrócić się po nią w tak kryzysowych sytuacjach. Jednak ta tajemnica co do ADS jest tylko pozorna, bo choć nie wspomina się o tym systemie szeroko, to FAQ na stronie internetowej Joint Intermediate Force Capabilities Office odpowiada na wszystkie nasze pytania. Przede wszystkim te najważniejsze, a mianowicie, że podlega pod program nieśmiercionośnej broni Departamentu Obrony.

Czytaj też: Polowanie na rosyjskie okręty podwodne. Marynarka Wojenna USA stworzyła specjalny oddział TGG

95-GHz broń mikrofalowa Armii USA o wspomnianej wcześniej nazwie Active Denial System (ADS), to „nieśmiercionośna broń o ukierunkowanej energii, zdolna do wystrzeliwania fal w promieniu milimetrowym na odległość 1000 m”. Takie coś nie zabija i nie niesie ryzyka uszczerbków na zdrowiu w przeciwieństwie do broni fizycznej, będąc jednocześnie skuteczne bez względu na rozmiar, płeć i wiek.

Chociaż tego typu objawy działania sprawiają wrażenie lasera, to ADS działa w oparciu o wysokie częstotliwości, które są emitowane na cele przez bardzo krótki czas, doprowadzając do nieprzyjemnego gorąca na powierzchni skóry. Brzmi to groźnie, ale ta rozwijana od ponad 15 lat broń doczekała się tak wielu testów (idących w ponad 13000 prób), że finalnie udowodniono, że jest bezpieczna i nie powoduje ślepoty czy raka. Jednak ciągle ulepsza się ją, aby poprawić jej rozmiar, wagę i chłodzenie.

Czytaj też: Pierwsze zdjęcie UAV Turkmenistanu. Oto dron Bayraktar TB2

W tym momencie ADS występuje w dwóch konfiguracjach. Ta mobilna sprowadza się do ciężarówki MVTR Korpusu Piechoty Morskiej, a ta bardziej stacjonarna – do opancerzonego, kontenerowego systemu, który można przewozić pojazdami taktycznymi. Oba warianty przeszły gruntowną ocenę użyteczności wojskowej i mogą zostać szybko wdrożone po otrzymaniu stosownego wniosku.