[Aktualizacja] Wszystko co wiemy o Alder Lake-S. Wycieków coraz więcej

Czekacie na nowe procesory Intela, czyli Core 12. generacji? My również, dlatego żeby ułatwić Wam poszukiwanie przedpremierowych informacji na ich temat, stworzyliśmy niniejsze podsumowanie, ujawniające wszystko, co wiemy o Intel Alder Lake-S zarówno z wycieków, jak i prosto od Intela. Przypominamy jednocześnie o stworzonym przez nas kompendium wiedzy o architekturze Golden Cove i Gracemont, które odpowiada na nieco trudniejsze pytania.
Dwa procesory Intel Alder Lake przetestowane, procesory Intel Alder Lake, Intel Alder Lake
Dwa procesory Intel Alder Lake przetestowane, procesory Intel Alder Lake, Intel Alder Lake


Wpis ten będzie aktualizowany na bieżąco, podrzucając Wam najważniejsze nowe informacje. Warto więc pozostawić go w zakładkach i regularnie odwiedzać.


Wydajność Intel Core i9-12900HK. Najszybszy mobilny procesor w historii [25.10]

Serwis Wccftech opublikował test wyjątkowego procesora mobilnego nowej generacji, który najwyraźniej stał się właśnie tym najwydajniejszym w historii. Zrzut ekranu z testu Geekbench V5 pochodzi z pewnością prosto od producenta, który jakimś cudem nie zabezpieczył się odpowiednio przed wyciekami tego typu.

Powyższy wynik dotyczy 14-rdzeniowego i 20-wątkowego Core i9-12900HK, czyli flagowego CPU z serii Alder Lake-P. Ten zaliczył sprawdzian z wynikiem 1851 punktów w teście z udziałem jednego wątku i 13256 z udziałem wszystkich. Przebija to więc wydajność M1 Max od Apple (1785/12753), Core i9-11980HK (1745/10486) i Ryzen 9 5980HX (1523/8469 punktów).

Wyciek marketingowych materiałów z Intel Core 12. generacji [25.10]

Serwis Videocardz dotarł da materiałów promocyjnych, które Intel opublikuje zapewne już 27 października, czyli w dniu zapowiedzi nowych Alder Lake. Mowa dokładnie o materiałach dotyczących dwóch układów – Core i7-12700K i Core i5-12600K, które ujawniają ich szczegóły oraz specyfikację. Wspomina się o tym, że CPU z serii K są idealne do grania i będą oferować nowe metody OC z myślą o obu rodzajach rdzeni.

Trwa sprzedaż MSI Z690-A Pro w Kanadyjskim sklepie [25.10]

Jeśli jesteście chętni na kupno Alder Lake-S w pierwszych tygodniach premiery, szykujcie swoje kieszenie na pozbycie się kilku tysięcy złotych. Kupując flagowy procesor z np. płytą główną MSI Pro Z690-A DDR4, czyli modelem z niskiej półki, musicie przygotować się na wydatek ponad 3500 zł, bo ta właśnie płyta trafiła do sprzedaży w Newegg Canada w cenie 279,99 kanadyjskich dolarów, czyli o 40 więcej od poprzednika z chipsetem Z590. Wskazuje to bezpośrednio na podwyżki, które dotkną najwyraźniej nie tylko procesory, ale też płyty główne.

Ile będzie kosztował Intel Core i9-12900K? [24.10]

Przez pewien czas sklep Microcenter sprzedawał flagowy procesor Intel Core i9-12900K za 669,99 dolarów (2700 zł) oraz Core i7-12700K za 549,99$ (2200 zł). Oferty już zniknęły, ale zapisane zrzuty ekranu pozwalają nam rzucić okiem zarówno na ceny, jak i datę wprowadzenia procesorów do sprzedaży, co wyznaczono na 4 listopada. Niestety nie jest dobrze – wedle tych informacji flagowiec kosztuje o 130$ więcej od flagowca poprzedniej rodziny, a i7 o całe 170$ względem poprzednika w postaci i7-11700K.

Wyciek zdradził więc nie tylko potencjalnie wyższą cenę (i to znacznie), która niepokoi, ale też szczegółową specyfikację, którą możecie podejrzeć powyżej.

Pierwsze Intel Core 12. generacji już u klientów [22.10]

Użytkownik Seby9123 na forach Reddit pochwalił się, że zdołał kupić aż dwie finalne wersje Intel Core i9-12900K przed premierą (po 610$). Na dowód tego pokazał zdjęcia opakowań z fałszywym, miniaturowym waflem krzemowym i samego procesora. Nie będzie jednak w stanie sprawdzić go w praktyce, bo na płytę główną poczeka jeszcze przynajmniej dwa tygodnie.

Zdjęcia oficjalnych procesorów i specyfikacja potwierdzona [22.10]

Dzięki DDAA117 możemy przedpremierowo rzucić okiem na oficjalne zdjęcia procesorów Intel Core i5-12600K i Core i9-12900K reprezentujących średnią i najwyższą półkę wydajnościową nowej generacji. Następuje to tydzień przed oficjalnym ujawnieniem (27 października) i na dwa przed ich wejściem do sklepów (4 listopada). Potwierdzenia doczekały się też taktowania zegarów flagowca, dzięki @momomo_us oraz jego TDP rzędu 125W.

Kolejne płyty główne wyciekły [22.10]

Wygląda na to, że klienci zafascynowani Gigabyte będą mogli wybierać w wielu, bo ponad 12 płytach głównych Z690 firmy, które obejmują modele Xtreme, Master, Ultra, Pro, Gaming X, Elite oraz AERO. Będzie jednak tego znacznie więcej, bo nadchodzi też Tachyon, wersje micro-ATX i mini-ITX, a nawet WaterForce.

Podkręcania Core i9-12900K ciąg dalszy. Pobór mocy przeraża [22.10]

Enthusiast Citizen na forach Bilibili udostępnił pierwsze owoce podkręcania Core i9-12900K w wersji produkcyjnej. W podstawowym stanie jego rdzenie Performance będą taktowane zegarem 3,2/5,0 GHz, a te Efficiency – 3/3,7 GHz, jeśli idzie o taktowanie wszystkich rdzeni. Te faworyzowane będą dobijać do kolejno 5,3 i 3,9 GHz.

Pierwsze OC do 5,2 GHz na wszystkich rdzeniach Performance było dopiero początkiem, bo teraz ten sam jegomość podkręcił je do 5,3 GHz, co jeszcze bardziej powiększyło lukę między flagowym Core 12. generacji, a Ryzenem 9 5950X. Wzrost wydajności o 5% w operacjach jednowątkowych i o 6% w operacjach wielowątkowych, został obarczony podwyższeniem pożeranej energii do 400W w stress-teście AIDA64 AVX przy napięciu 1,44V. Problem? Temperatury, które szybko doprowadzały do wyłączania się testu.

Data premiery i debiutu rynkowego Alder Lake-S [19.10]

Serwis Wccftech dumnie ogłosił, że dotarł do informacji co do zarówno daty premiery, czyli prezentacji procesorów Alder Lake-S, jak i wprowadzenia ich na rynek z równoczesnym zniesieniem embargo na testy. Wedle tych informacji, prezentacja będzie miała miejsce 27 października o godzinie 18:00 czasu polskiego, wtedy rozpocznie się też przedsprzedaż.

Debiut rynkowy Intel Core 12. generacji w postaci Core i9-12900K/KF, Core i7-12700K/KF i Core i5-12600K/KF ma mieć z kolei miejsce 4 listopada o godzinie 15:00. Wtedy też do sieci wpadną pierwsze testy.

Intel Core i9-12900H wyszpiegowany w laptopie nowej generacji [19.10]

W Ashes of the Singularity wpadł właśnie ciekawy test, obejmujący procesor Intel Core i9-12900H, który oficjalnie nie istnieje. Benchmark wskazał, że ten procesor z myślą o laptopach z wyższej półki ma do zaoferowania 20 rdzeni, co jest spowodowane po prostu błędem ze strony oprogramowania, nieprzystosowanego do nowej hybrydowej architektury.

W rzeczywistości i9-12900H powinien oferować sześć rdzeni Performance (12 wątków) i osiem rdzeni Efficiency (8 wątków), jako ten najwydajniejszy układ w rodzinie Core o TDP od 35 do 45 W. Ten CPU został sparowany w laptopie z 16 GB nieznanej pamięci oraz RTX 3080. Dziwnie świadczy to o potencjalnych kartach Intel Arc.

Seria płyt głównych ASUS Prime Z690 wyciekła w szczegółach [19.10]

Serwis Videocardz jakimś sposobem wszedł w posiadanie zdjęć oraz informacji na temat serii płyt głównych ASUS Prime Z690, których na rynek trafi aż 10 egzemplarzy. Mowa głównie o podziale na warianty A, dorzucające do zestawu m.in. podświetlenie oraz V, które zapewniają podstawowe najważniejsze funkcje. Jednak dodatkowe modele dorzuca również do serii podział na płyty wspierające różne standardy DDR.

Tak też przykładowo, rynek doczeka się płyty ASUS PRIME Z690-P ze slotami na moduły DDR5 oraz ASUS PRIME Z690-P D4, która będzie wspierać DDR4. Wiemy też, że najwyraźniej wszystkie modele doczekają się trzech slotów na dyski M.2, niektóre będą oferować zintegrowaną kartę WiFi 6, a ich wygląd względem modeli Z590 nie zmieni się specjalnie. Nawet panel wyjść i wejść pozostanie identyczny, co czeka również rozkładu poszczególnych elementów.

Nie wszystkie gry ruszą na Alder Lake? [18.10]

Intel ujawniając poniżej wspomnianą dokumentację, zdradził, że nie wszystkie gry będą działać na Alder Lake. Te procesory będą dręczyć problemy kompatybilności przez ich hybrydową naturę, wymagając od twórców gier, zabezpieczających swoje dzieła rozwiązaniami DRM, stosownej aktualizacji tej antypirackiej blokady. Tak też Intel zapewnił światu graczy kolejny powód do narzekania na zabezpieczenia DRM.

Intel wprawdzie wspomniał tylko o Denuvo, ale najpewniej to samo będzie dręczyć VMProtect lub SecuROM. Niektóre gry będą więc zmuszone otrzymać specjalne poprawki swoich DRM, żeby platformy z Alder Lake w ogóle je odpalił. Co stanie się z tymi, które nie są już wspierane i najpewniej firmy nie będą chciały wydać dla nich specjalnych aktualizacji? Odpowiedź na to pytanie przyniesie przyszłość. Na szczęście platforma GOG uratuje nas od tego problemu, jak i “miła” praktyka twórców co do usuwania DRM po pewnym czasie po premierze.

MSI zapowiada nowe płyty główne Z690 [18.10]

MSI postanowiło wyjść przed szereg, ujawniając maskownicę nad złączami I/O swoich trzech płyt głównych Z690. Mowa o serii MEG, MPG oraz MAG, które zdradzają standardowy rozstaw złączy, jak na płyty główne z wyższej półki. Warto tutaj dodatkowo wspomnieć o przecieku od @momomo_us, wedle którego te modele zadebiutują początkiem listopada, a na czele całej rodziny znajdzie się MEG Ace.

Intel oficjalne o Alder Lake-P oraz -H [18.10]

Intel w specjalnej dokumentacji dla deweloperów może nie tyle ujawnił, co właśnie potwierdził szereg szczegółów na temat procesorów Alder Lake. Teraz to pewne, że Alder Lake-P zastąpi Tiger Lake-U i będzie oferować do 2 rdzeni P oraz do 8 rdzeni E, podczas gdy seria bardziej wydajna (H) zapewni do 6 rdzeni wydajnościowych i do 8 rdzeni energooszczędnych.

O możliwości wykonywania instrukcji AVX512 możemy pomarzyć, ale na osłodę mamy pewność co do rynkowego debiutu rodziny Alder Lake jeszcze w tym roku. Poniżej znajdziecie z kolei informacje co do optymalizacji gier pod heterogeniczną strukturę rdzeni, która na pierwszym etapie obejmuje “uświadomienie” gier i aplikacji co do obecności dwóch rodzajów rdzeni. Ten najwyższy “God Mode” obejmuje już bardziej szczegółowe podejście do oddelegowywania poszczególnych zadań.

Wyciek trzech płyt głównych Z690 dla Alder Lake-S [15.10]

Do sieci trafiły przedwcześnie zestawy zdjęć, przedstawiające dwie płyty główne dla Alder Lake-S z wyższej półki i jedną ze średniej. Na samym początku zajmiemy się opisaniem tego, co ujawniono przy okazji płyty Gigabyte Aorus Z690 Master z DDR5 oraz PCIe 5.0 (via Videocardz). Będzie to model z prawie najwyższej półki w ofercie Gigabyte, którego przewyższy wyłącznie AOURS Xtreme.

Zdjęcia zdradzają, że w swojej standardowej formie ATX ta płyta główna zaoferuje dwa 8-pinowe złącza EPS, tradycyjne cztery gniazda DDR5, wzmocniony slot PCIe 5.0 x16 i wielki radiator pasywny, łączący się z tym na chipsecie, który również znajduje się nad dwoma wzmocnionymi slotami PCIe x16 o nieznanej specyfikacji. Nie zabrakło też oddzielnego, prostego radiatora na główny dysk M.2. Sekcja zasilania jest tajemnicą, jak zresztą szczegóły co do ujawnionej również Z690 AORUS Elite AX DDR4, która jednak również zachowała zestaw trzech PCIe x16.

Znacznie bardziej imponującą płytą jest jednak ASUS ROG STRIX Z690-I Gaming WiFi ze wsparciem DDR5 w formacie Mini-ITX, która posiada… wielowarstwowy laminat. Ten znalazł się w miejscu zwykle zarezerwowanym dla gniazda M.2 i choć pod tym kątem trudno to jednoznacznie stwierdzić, najpewniej pozwala na podpięcie do płyty większej liczby dysków M.2, portów rozszerzeń czy zastosowania rozbudowanego zestawu audio.

Acer Predator Orion 7000, czyli pierwszy w pełni zapowiedziany komputer z Alder Lake-S [14.10]

Podczas Next@Acer ujawniono oficjalnie pierwszy zestaw komputerowy z preinstalowanym procesorem Alder Lake-S. Jak czytamy w ogłoszeniu:

Komputer oferowany będzie z najnowszym procesorem Intel Core 12. generacji z opcją overclockingu, kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX™ 3090 i do 64 GB pamięci RAM DDR5-4000.

Ten Core najwyraźniej będzie się solidnie grzał, bo w obudowie znajdzie się fabrycznie montowany układ chłodzenia cieczą. Jaki dokładnie? Tego ujawniona specyfikacja nie zdradziła, ale z całą pewnością do gry wejdzie przynajmniej 240-milimetrowa chłodnica z dwoma wentylatorami.

CapFrameX już ze wsparciem Intel Core i9-12900K [13.10]

Najnowsza wersja oprogramowania CapFrameX do testów porównawczych opartego na RivaTuner Statistics Server wprowadziła oficjalne wsparcie dla procesora Intel Core i9-12900K. To oznacza, że program jest teraz w stanie wyświetlać listę wszystkich rdzeni z ich podziałem i częstotliwościami. Wedle ComputerBase oprogramowanie wyświetla też listę obciążenia, napięcia, zużycia energii, temperatury i mocy pobieranej przez cały procesor. Nie zabraknie też wzmianek o iGPU Xe-LP.

Nowe testy aż trzech procesorów Intel Core 12. generacji [12.10]

W ciągu ostatnich kilku dni do sieci wpadł test flagowego Intel Core i9-12900K, słabszego Core i7-12700K i być może najbardziej interesującego na tle wcześniejszych przecieków – Intel Core i5-12400. Ten ostatni może być bowiem najnowszym królem pod kątem stosunku wydajności do ceny, oferując tylko sześć rdzeni Performance, co oznacza zupełny brak tych energooszczędnych na bazie architektury Golden Cove.

Intel Core i5-12400 zaoferuje więc konfigurację z tradycyjnymi sześcioma rdzeniami i 12 wątkami, łącząc je z 1,25 MB pamięci L2 dla każdego rdzenia i 18 MB współdzielonego pokładu cache trzeciego poziomu. Najpewniej zapewni też wsparcie wszystkiego, co nowe (PCIe 5.0, DDR5) i to w cenie (prawdopodobnie) poniżej 220$, czyli o 10/15% wyższej względem Core i5-11400.

W testach jego niskie, bo 4 GHz, zegary wykazały, że jest w stanie przewyższyć nieco wydajnością Ryzena 5 5600X, zgarniając kolejno 659 i 4784 punktów w Cinebenchu. Oczywiście to poziom naprawdę daleki od tego, co do zaoferowania ma Intel Core i7-12700K, czy i9-12900K, ale i tak najpewniej okaże się wystarczający dla większości graczy i nawet twórców-amatorów.

Poniżej możecie z kolei rzucić okiem na wydajność oferowaną przez te dwa procesory z najwyższej półki (via TUM_APISAK). Nie jest to pierwszy raz, kiedy mamy taką okazję, ale im bliżej premiery się znajdujemy, tym te wyniki stają się pewniejsze.

Tak też flagowiec Intela zapowiada się na najszybszy procesor konsumencki w operacjach jednowątkowych i konkurencyjny dla flagowego Ryzena 9 5950X w kwestii obliczeń wielowątkowych. Z kolei Core i7-12700K jest około 17% wydajniejszy od i9-11900K, 24% od Core i7-11700K i 25% szybszy od Ryzena 5800X. Przynajmniej w kwestii obliczeń jednowątkowych i CPU-Z. Po stronie tych wielowątkowych jest jednak jeszcze lepiej i jego wydajność przewyższa o 45% to, co do zaoferowania ma Ryzen 5800X oraz i9-11900K. Względem poprzednika jest wydajniejszy 50%.

Pierwsze oficjalne zdjęcie procesorów Intela [07.10]

Wiceprezes firmy Intel, niejaki Gregory M Bryant, udostępnił na swoim Twitterze pierwsze oficjalne zdjęcie procesorów Alder Lake Intela. Poniżej widzicie tylko wycinek tego zdjęcia, ale to oryginalne przedstawia uśmiechniętą panią w charakterystycznym uniformie, co jak zauważył serwis Tom’s Hardware, jest najpewniej marketingową zagrywką, bo w tej formie procesory nie są dostępne w fabrykach. To oznacza, że zdjęcie przedstawia najpewniej dwa Intel Core 12. generacji wyjęte prosto z opakowania detalicznego i wnętrze laboratorium Intela.

Test Intel Core i7-12700K w CPU-Z [07.10]

Znany od lat z licznych przecieków TUM_APISAK ujawnił właśnie zrzut ekranu z programu CPU-Z, w którym siódme poty wyciskał z siebie 12-rdzeniowy i 20-wątkowy procesor Intel Core i7-12700K, który posiada osiem rdzeni P oraz cztery rdzenie E.

Jego wydajność opiewa na 800 punktów w teście jednowątkowym i 9423 punktów w teście wielowątkowym, co oznacza, że ten procesor wygrywa nawet z Ryzenem 9 5900X. Szczegóły podejrzycie poniżej:

Szereg wycieków z płytami z chipsetem Z690 [06.10]

Przez ostatnie dni w sieci znalazły się trzy ważne wycieki, ujawniające szczegóły na temat płyt głównych z górnej półki. Mowa o wycieku zdjęć samych płyt, specyfikacji za sprawą zdjęcia tylnej części opakowania, a nawet samych cen w sklepie PC-Canada, od których ewidentnie najlepiej zacząć. Dzięki serwisowi Wccftech możemy spojrzeć na porównanie cenowe nowej i starej generacji:

Wedle tych danych ceny płyt będą wynosić od około 900 do 2500 złotych, jeśli idzie o te najbardziej zaawansowane modele ASUSa. Względem poprzedniej generacji wzrost cena zaliczyły wyłącznie modele Prime P, podczas gdy pozostałe są w rzeczywistości tańsze. To ciekawa i przede wszystkim dobra wiadomość, ale oczywiście lepiej poczekać na ceny, które pojawią się w polskich sklepach.

Powyżej możecie z kolei rzucić okiem zarówno na pudełko Gigabyte Z690 Aorus Elite AX DDR4 (via 9550pro z Twittera), która będzie dostępna w standardowym formacie ATX i zachowa kompatybilność z pamięciami DDR4. Na jego pokładzie znalazła się sekcja w konfiguracji 16+1+2 (70A). Pierwsza grupa odpowiada za stabilizacje i dostarczanie napięcia V-Core, jedna faza jest przeznaczona dla VCCDT, a pozostałe dwie dla VCCAUX.

Na sam koniec pozostawiłem wyciek trzech płyt głównych ASRocka z górnej półki, których zdjęcia opublikował serwis Videocardz. Mowa o modelu Z690 Taichi, Extreme i Steel Legend, jeśli idzie o te z górnej półki oraz nieco mniej imponujących Phantom Gaming Riptide, Phantom Gaming 4, Z690M Phantom Gaming 4 i PRO RS.

Ceny procesorów Intel Alder Lake-P wyciekły [4.10]

Brytyjski, holenderski i francuski Amazon zaliczył małe faux pas z procesorami Intel Core 12. generacji, ujawniając ich ceny długo przed rynkowym debiutem, mającym mieć miejsce 4 listopada i tym papierowym, wyznaczonym na 28 października. Ceny uwzględniają VAT i jeśli idzie o flagowego Core i9-12900K, ten kosztuje nieco ponad 4000 zł, podczas gdy i5-12600K około 1500 zł.

Roadmapa Intel Alder Lake-P i Intel Alder Lake-M zdradza możliwości [4.10]

Serwis Wccftech udostępnił na swoich łamach roadmapy, informacje dotyczące procesorów z rodziny Intel Alder Lake-P i Intel Alder Lake-M. W obu przypadkach mowa o CPU z myślą o zastosowaniach mobilnych, z czego te pierwsze są jednostkami o TDP rzędu 12-45W, a drugie 7-15W. Wedle informacji z tych roadmap producenci laptopów mogą rozpocząć produkcję z udziałem Alder Lake-P od 8 listopada do 13 marca. Z kolei Alder Lake-M ma być dostępny od 17 stycznia do 17 kwietnia 2022 roku.

Z powyższych informacji wynika, że Alder Lake-P będzie oferował do 14 rdzeni po stronie CPU i iGPU Xe z maksymalnie 96 jednostkami wykonawczymi. Nie zabraknie obsługi Thunderbolt 4 i Wifi 6E, DDR5 lub LPDDR5 i interfejsu PCIe 5.0. W przypadku Alder Lake-M w grę ma wchodzić 10 rdzeni CPU z taką samą maksymalną liczbą graficznych jednostek wykonawczych. Nie ma jednak słowa o wsparciu PCIe 5.0, jak również DDR5, które zastąpiono LPDDR4X i LPDDR5.

Oficjalne zwiastuny Valkyrie i Racing Z690 od Biostar [3.10]

Do premiery Alder Lake pozostał niespełna miesiąc, więc to idealny moment na ujawnienie przez producentów zwiastunów. Pierwszym z nich okazał się Biostar, ujawniając dwie proste grafiki, zapowiadające nowe płyty główne:

Szczegółowe zdjęcia Intel Core i9-12900K [2.10]

Jak informowaliśmy wcześniej, procesory Intela są dostępne do kupienia w Chinach na czarnym rynku i niejaki YuuKi_AnS skorzystał z tej okazji. Położył na jednym z nich swoje rączki i wrzucił do sieci szczegółowe zdjęcia:

Intel Core i9-12900K przyłapany na pracy DDR5-8000 [1.10]

Dzięki niejakiemu REHWK z Twittera możemy rzucić okiem na screen z CPU-Z, który zdradza, że już teraz producenci mają dostęp do imponujących pamięci DDR5. Procesor Intel Core i9-12900K został w tym wycieku połączony z płytą główną Gigabyte Z690 Tachyon i pamięciami DDR5-6200 również Gigabyte, które podkręcono do 4004 MHz, co przekłada się na transfer 8008 MT/s. Wtedy opóźnienia modułów wzrosły z 38-38-38-76-125 do 50-50-50-125-150.

Opakowania Intel Core wyciekły do sieci. Core i9-12900K zachwyca [1.10]

Serwis Videocardz przedpremierowo położył swoje rączki na opakowaniach związanych z nowymi procesorami Intela. Dotyczy to i5, i7 oraz i9, ale niestety nie i3, co najpewniej oznacza, że te Intel Core zadebiutują oddzielnie, kilka miesięcy po swoich wydajniejszych starszych braciach.

Wzrok przykuwa najbardziej pudełko i9-12900K, czyli flagowego CPU, które przedstawia miniaturowy schemat wafla krzemowego. Na ten moment nie wiadomo, czy to tylko naklejka, spreparowana tekstura, czy może prawdziwy kawał krzemu, choć to jest bardzo wątpliwe.

Pierwszy gamingowy komputer z procesorami Alder Lake-S [1.10]

Oficjalny plakat zdradził istnienie komputera Lenovo 9000K 2022 z myślą o graczach, który stał się pierwszym zapowiedzianym PCtem w oparciu o sprzęt nowej generacji. Swoją wyjątkowość zawdzięcza procesorom Intel Alder Lake 12. generacji i związanych z nimi płytami (najpewniej Z690), które zapewniają wsparcie DDR5 oraz PCIe 5.0. Jego premierę najpewniej w formie przedsprzedaży wyznaczono na 29 października 2021 (via ITHOME).

Intel Core i9-12900K do kupienia na Chińskim czarnym rynku [30.09]

Niejaki @yuuki_ans z Twittera odkrył, że niegdyś nielegalny proceder sprzedawania wczesnych próbek Intel Core 12. generacji, mający miejsce na zamkniętych forach, zaczął wychodzić na platformy publiczne. Wspomina się, że to próbki ES2 i dotyczą głównie najwydajniejszych Intel Core i9-12900K w cenie około 700 dolarów. To dużo. Tak dużo, że po wejściu tych procesorów do sprzedaży detalicznej ich cena będzie z pewnością niższa, a ich zegary i ogólna stabilności zdecydowanie wyższe.

Intel Core i9-12900 i ASUS ROG Maximus Z690 w akcji [29.09]

Procesor znajdujący się tuż pod flagowym Intel Core 12. generacji, czyli Intel Core i9-12900, doczekał się właśnie wycieku, kiedy inżynier ASUSa zapewne zapomniał pozbawić swojej platformy testowej komputera. Przez to właśnie Core i9-12900 w połączeniu z płytą główną ASUS ROG Maximus Z690 Extreme pojawił się w bazie danych Userbenchmark w połączeniu z pamięcią Crucial DDR5-4800.

Uzyskał w nim 214 punktów w teście jednowątkowym i 2510 punktów w wielowątkowym, dzięki połączeniu ośmiu rdzeni E oraz ośmiu rdzeni P, co przekłada się na 24 wątki. Po stronie taktowania rozkręcał się do 4,25 w trybie Turbo dla rdzeni wydajnościowych i do 2,4 GHz dla tych energooszczędnych.

MSI zdradziło dzień premiery procesorów Alder Lake [27.09]

Pisząc poniższą aktualizację, czułem, że coś w podanych datach się ukrywa i rzeczywiście po zweryfikowaniu wcześniejszych przecieków, już doskonale wiem co. Najwyraźniej MSI nie bez powodu wyznaczyło tego typu ramy czasowe (od 4 listopada do 30 kwietnia 2022 roku), chcąc zapewnić swoim klientom potrzebne mocowania do montażu chłodnic na nowych płytach i procesorach Intela.

Wygląda więc na to, że 27 października doczekamy się oficjalnej premiery “papierowej” nowych procesorów Intel 12. generacji i startu przedsprzedaży, a tydzień później, czyli czwartego listopada, te razem z niezależnymi recenzjami i testami staną się powszechnie dostępne.

Procesory Alder Lake i kompatybilność z chłodnicami MSI [27.09]

MSI ogłosiło właśnie, że wszystkie dostępne w ofercie firmy chłodzenia wodne będą kompatybilne z nowymi płytami, które zadebiutują razem z procesorami Intela 12. generacji. Mowa więc o kompatybilności z podstawką LGA 1700, której ramki montażowe znajdziemy w zestawie modeli MEG Coreliquid S, MAG Coreliquid C i MAG Coreliquid P. Dodatkowo wszyscy ci, którzy kupili wcześniej chłodnice MAG Coreliquid R i MPG Coreliquid K, będą mogli zgłosić się do MSI po darmową dostawę potrzebnego zestawu montażowego.

Flagowy Alder Lake-S deklasuje inne procesory w CPU-Z [26.09]

Wedle najnowszych testów Intel Core i9-12900K z CPU-z (via Bilibil) ten flagowy procesor Intela przewyższa w operacjach jednowątkowych wszystkie dostępne obecnie na rynku procesory, co potwierdza wynik 825 punktów. Wzrost względem i9-11900K wynosi więc prawie 20%.

Intel Core i9-12900K w testach po raz kolejny. Tym razem w SiSoftware i Ashes of the Singularity [25.09]

Połowa września okazała się owocna w przecieki na temat najwydajniejszego procesora Alder Lake, czyli spodziewanego flagowca w postaci Intel Core i9-12900K. W teście SiSoftware ten 24-wątkowy procesor (8 P-Core i 8 E-Core) pokazał się… no właśnie, z jakiej dokładnie strony? Sprawdźcie to poniżej w ramach porównania do poprzednich dwóch flagowców i procesora Ryzen 9 5900X.

Przechodząc do wycieku z AotS, w tym teście z grą w roli głównej spisał się świetnie, przewyższając wszystkie testowane procesory z RTX 3080 przy ustawieniach wysokich i rozdzielczości 1440p.

Płyty główne Gigabyte Z690 w EEC [22.09]

W EEC doszukano się nadchodzących płyt głównych Gigabyte z najwyższej półki specjalnie pod procesory Intel Alder Lake. W teorii nie jest to zbyt ciekawe, ale fakt, że zgłoszeniom do komisji towarzyszyły wzmianki o pamięci operacyjnej, zdradził nam wiele na temat tego, jakie standardy pamięci wesprą te płyty. W skrócie? Najdroższe i najbardziej zaawansowane będą dostępne tylko w wersji do połączenia z DDR5, a te nieco tańsze zachowają kompatybilność z DDR4.

Lista procesorów o niskim poborze energii Intel Alder Lake-T [19.09]

Dzięki informacjom od FanlessTech poznaliśmy pełną listę procesorów 12. generacji z rodziny T o TDP wyznaczonym na 35W. Wydaje się, że te układy będą różnić się od rodziny K pod kątem rdzeni i wątków:

 • i9-12900T 16 rdzeni (8+8) i 24 wątków z taktowaniem do 4.9 GHz oraz iGPU UHD 770
 • i7-12700T 12 rdzeni (8+4) 20 wątków z taktowaniem do 4.7 GHz oraz iGPU UHD 770
 • i5-12600T 6 rdzeni (6+0) 12 wątków z taktowaniem do 4.6 GHz iGPU UHD 770
 • i5-12500T 6 rdzeni (6+0) 12 wątków z taktowaniem do 4.4 GHz iGPU UHD 770
 • i5-12400T 6 rdzeni (6+0) 12 wątków z taktowaniem do 4.2 GHz iGPU UHD 730
 • i3-12300T 4 rdzeni (4+0) 8 wątków z taktowaniem do 4.2 GHz iGPU UHD 730
 • i3-12100T 4 rdzeni (4+0) 8 wątków z taktowaniem do 4.1 GHz iGPU UHD 730

Intel odświeży swoje chłodzenia [11.09]

Wedle domniemanego slajdu, który widzicie poniżej, Intel ma w planach oferowanie aż trzech nowych systemów chłodzenia dla swoich procesorów Alder Lake. Nie będą one tak zaawansowane, jak te od AMD, ale dwa z trzech sięgną najwyraźniej po proste podświetlenie.

Szczegóły chipsetu Intel Z690 [10.09]

Serwis Performance Computing Inquisitor udostępnił zarówno samo zdjęcie podstawy procesora, jak i szczegóły chipsetu Z690. Z jego schematu wynika, że sam CPU będzie wspierał albo DDR5, albo DDR4 o taktowaniu do kolejno 4800/3200 MHz i oferował 16 linii PCIe 5.0 w konfiguracji 1×16 lub 2×8 oraz cztery linie PCIe 4.0 z myślą o dyskach SSD.

Sam chipset z kolei będzie zapewniał dostęp do sześciu SATA III, maksymalnie dwunastu linii PCIe 4.0 i szesnastu PCIe 3.0, co oznacza, że na tej platformie będą mogły działać, obok karty graficznej, aż cztery dyski PCIe 4.0.

Wyciek testu flagowego Intel Core i9-12900K [10.09]

Ponownie i9-12900K doczekał się testu i tym razem wyjątkowo w SiSoftware Sandra. W tej bazie danych, układ z 16 rdzeniami i 24 wątkami (po osiem P- i E-Core) był taktowany zegarem około 5,08 GHz, choć program wspomina też o niejasnych 3,6 GHz, które mogą odpowiadać za średnie taktowanie Boost wszystkich rdzeni E-Core.

Testu doczekał się na platformie z Windowsem 11 i choć szczegółów konfiguracji wykorzystanej pamięci DDR5 nie posiadamy, to mamy dostęp do wyniku testu Inter-Thread, czyli wydajności połączeń między wewnętrznymi komponentami. Na tej podstawie wiemy, że Intel Core i9-12900K ze swoimi 112,3 GB/s znacznie przewyższa poprzedników (kolejno 80,6 i 85,89 GB/s), ale przegrywa z Ryzenem 9 5900X i 5960X (kolejno 133,71 i 158 GB/s).

Data premiery Intel Alder Lake-S

Wedle najnowszych nieoficjalnych informacji z serwisu Wccftech, wielkie ujawnienie całej rodziny Intel Alder Lake będzie miało miejsce 27 października podczas Intel Innovation. Te specjalne wydarzenie zapewni nam jedynie wgląd na modele, które przygotuje dla nas firma, bo wejście Intel Core 12. generacji na rynek ma mieć miejsce dopiero 19 listopada. Przypominam jednak – to tylko plotki.

Warto też podkreślić, że pierwsze Intel Core, które wejdą na rynek w ramach tej nowej generacji, będą ponoć sprowadzały się do najwydajniejszych wariantów K i KF. W obu przypadkach mowa o tych do podkręcania, z czego ten drugi pozbywa się zintegrowanego GPU. Razem z nimi zadebiutują płyty główne z najbardziej zaawansowanymi chipsetami Z690 i nowymi gniazdami LGA1700. Ponoć pozostałe modele Alder Lake-S, razem z płytami wyposażonymi w chipsety H670, B660 i B610, zadebiutują podczas targów CES 2022 w styczniu.

Specyfikacja Intel Core 12. generacji

Jak to zwykle bywa, na długo przed premierą do sieci wyciekła lista procesorów Alder Lake-S, czyli tych desktopowych. Każdy z nich będzie przyjmował formę prostokąta o wymiarach 35,5 x 45 mm, ale nie każdy zaoferuje połączenie dwóch rodzajów rdzeni, bo te słabsze układy zadowolą się wyłącznie tymi większymi, wydajniejszymi P-Core. Poniżej znajdziecie ich nieoficjalną specyfikację, począwszy od i9-12900K a na i3 kończąc.

P-Core + E-CoreRdzenie / WątkiZintegrowany procesor graficzny
8 + 816 / 24GT1 – Gen. 12 32EU
8 + 614 / 22GT1 – Gen. 12 32EU
8 + 412 / 20GT1 – Gen. 12 32EU
8 + 210 / 18GT1 – Gen. 12 32EU
8 + 08 / 16GT1 – Gen. 12 32EU
6 + 814 / 20GT1 – Gen. 12 32EU
6 + 612 / 18GT1 – Gen. 12 32EU
6 + 410 / 16GT1 – Gen. 12 32EU
6 + 28 / 14GT1 – Gen. 12 32EU
6 + 06 / 12GT1 – Gen. 12 32EU
4 + 04 / 8GT1 – Gen. 12 32EU
2 + 02 / 4GT1 – Gen. 12 32EU

Pobór mocy Intel Alder Lake-S

Wedle informacji HXL i Harukaze, produkowane z wykorzystaniem procesu 10 nm Enhanced SuperFin, czyli teraz Intel 7, procesory Alder Lake-S, będą podzielone na cztery poziomy TDP, a ich szczytowy pobór mocy (Power Level 4) znacznie wzrośnie. Jak bardzo? To podejrzycie poniżej.

 • Procesory o TDP 165W (to nowinka w konsumenckiej ofercie Intela)
  • Generacja 10/11.: 40A/480W
  • Generacja 12.: 45A/540W (+12.5%)
 • Procesory o TDP 125W
  • Generacja 10/11.: 34A/408W
  • Generacja 12.: 39A/468W (+14.7%)
 • Procesory o TDP 65W
  • Generacja 10/11.: 30A/360W
  • Generacja 12.: 38.5A/462W (+28.3%)
 • Procesory o TDP 35W
  • Generacja 10/11.: 16.5A/198W
  • Generacja 12.: 20.5A/246W (+24.2%)

W jednym z stress-testów najpewniej flagowy, bo 16-rdzeniowy i 24-wątkowy, procesor Intel Alder Lake-S rozgrzał się maksymalnie do 93 stopni Celsjusza (średnia temperatura wyniosła 86 stopni) i pobierał średnio około 250 watów mocy, a maksymalnie sięgał po 255 W.