Firma Alibaba stworzyła własny SoC serwerowy Yitian 710. Popularność ARM rośnie

Rosja tworzy nowe układy, aby “zamknąć” swoje państwo na technologię z USA i Chin. Apple dokonało tego samego swoimi M1 i Bionic A15, aby uniezależnić się od Intela. Google postąpiło podobnie, rozwijając swój SoC Tensor dla nowych Pixeli, a teraz dot ej grupy pod znakiem architektury RISC-V oraz ARM, dołączyła chińska firma Alibaba. Ta stworzyła autorski SoC serwerowy Yitian 710.
Firma Alibaba stworzyła własny SoC serwerowy Yitian 710, SoC Yitian 710, Yitian 710, Alibaba Yitian 710
Firma Alibaba stworzyła własny SoC serwerowy Yitian 710, SoC Yitian 710, Yitian 710, Alibaba Yitian 710

Mamy swoje i to lepsze, a nawet tańsze! Autorskie chipy coraz popularniejsze wśród gigantów na rynku technologii

Obecnie Alibaba, to jedna z największych firm technologicznych na świecie, która jest poniekąd uzależniona od rozwiązań i procesorów firm trzecich. Nie jest to zbyt “modne”, bo w ostatnich latach, a nawet miesiącach, popularność odchodzenia od dawnych partnerów wśród firm wzrosła. Te zaczynają projektować własne układy logiczne, porzucając potrzebę płacenia innym za coś, co mogą zrobić sami, a to w dobie płatnej architektury ARM czy bezpłatnej RISC-V jest znacząco ułatwione.

Czytaj też: Dla tej sztucznej inteligencji operowanie językiem to pestka. Za MT-NLG odpowiada Microsoft i NVIDIA

Dzięki własnym układom logicznym, firmy nie tylko oszczędzają i uwalniają się od umów oraz ewentualnych restrykcji, ale też zaczynają być kowalami swojego technologicznego losu, mogąc nawet dostosowywać swoje SoC do konkretnych celów. Właśnie tak – gotowe procesory x86 nie są optymalne dla wszystkich obciążeń centrów danych, co jasno wskazuje, jak wiele można zyskać, projektując własne SoC.

Alibaba Yitian 710, czyli najnowszy SoC od T-Head

Wprawdzie określenie SoC Yitian 710 mianem sprzętu firmy Alibaba jest nieco niepoprawne, bo odpowiada za nie firma T-Head, która ma już na koncie dwa inne podobne projekty, ale tak się składa, że to spółka zależna od Alibaby. Jak podaje CnTechPost, postawiła ona na 5 nm proces technologiczny, zlecając produkcję swojego 128-rdzeniowego SoC, który będzie wykorzystywany przez firmę Alibaba wyłącznie w jej centrach danych. O konkurencji z AMD czy Intelem na rynku nie ma więc na razie mowy.

Czytaj też: DDR5 vs DDR4. Opowiadamy o nowej generacji pamięci operacyjnej

Dostosowywanie naszych własnych chipów serwerowych jest zgodne z naszymi nieustannymi wysiłkami na rzecz zwiększenia naszych możliwości obliczeniowych dzięki lepszej wydajności i lepszej efektywności energetycznej. Planujemy wykorzystać chipy do wspierania obecnych i przyszłych firm w ekosystemie Alibaba Group– powiedział Jeff Zhang, prezes Alibaba Cloud Intelligence i szef działu badawczego Alibaba Damo Academy.

Czytaj też: Oto nowe SoC Apple M1. M1 Pro oraz M1 Max zachwycają możliwościami

Co najważniejsze, Yitian 710 jest obecnie najbardziej zaawansowanym układem SoC, jaki kiedykolwiek opracowano w Chinach, ale z jakiegoś powodu szczegóły na jego temat są niejawne. Oferuje 128 rdzeni – to jest pewne, ale jakich dokładnie? To już tajemnica. Podobnie zresztą jak to, która dokładnie firma zajmuje się jego produkcją.