Amerykańskie firmy handlują z Huawei. Co z zakazami?

Amerykańskie firmy mają zakaz handlu z Huawei. Są jednak wyjątki zatwierdzane przez administrację i jak się okazuje, w grę wchodzą transakcje warte miliardów dolarów.
Amerykańskie firmy handlują z Huawei. Co z zakazami?

SMIC z licencjami na dostawy chipów Huawei

Amerykańskie firmy nie mogą sprzedawać swojej technologii firmie Huawei. Wszystko w obawie o zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Pierwsze blokady pojawiły się w maju 2019 roku, a firma SMIC znajduje się na liście od grudnia 2020 roku. Powodem ma być obawa, że chipy zamawiane przez Huawei zostaną przekazane na użytek wojskowy.

Tymczasem jak informuje Reuters, od listopada 2020 roku do kwietnia 2021 roku wydanych zostało 113 licencji eksportowych dla amerykańskich firm, o wartości 61 mld dolarów. Oprócz tego mamy 188 licencji o wartości prawie 42 mld dolarów, które dotyczą wyłącznie firmy SMIC.

We wspomnianym okresie zatwierdzono 9 na 10 złożonych wniosków SMIC oraz 69% wszystkich wniosków składanych przez amerykańskie firmy.

Czytaj też: Sieć 5G jest nam potrzebna. Ale operatorzy nie wiedzą jak ją sprzedać Kowalskiemu

W tej sprawie ważne są detale

Warto zaznaczyć, że spośród wspomnianych 113 licencji, 80 dotyczyło towarów niewrażliwych. Czyli takich, które nie mają żadnego wpływu na bezpieczeństwo narodowe, ale wymagają licencji tylko dlatego, że Huawei jest chińską firmą znajdującą się na czarnej liście. W przypadku SMIC jest to kwestia 121 z przyznanych 188 licencji.

Czytaj też: Telewizory 8K są na rynku już ponad trzy lata. Czy warto je kupić?

Kongresmeni są wściekli i atakują Joe Bidena

Przeciwnicy Chin z amerykańskiego Kongresu domagają się upublicznienia danych dotyczących przyznawania licencji przez Departament Handlu. Zarzucają Joe Bidenowi niepoważne traktowanie zagrożenia gospodarczego i bezpieczeństwa.

Tymczasem Departament Handlu odpiera zarzuty. Zaznacza, że wydawane licencje są przetwarzane zgodnie z polityką opracowaną przed administrację Donalda Trumpa. Za jego kadencji zatwierdzono licencje handlowe właśnie dla Huawei o wartości 87 mld dolarów. Departament dodaje też, że licencja nie oznacza od razu wysyłki towaru do Chin. Realnie wykorzystywana jest tylko połowa wydanych zezwoleń.

Były wysoko postawiony urzędnik Departamentu Handlu, chcący zachować anonimowość, uważa że ujawnienie informacji na temat licencji SMIC na handel z Huawei mają za zadanie wyłącznie generować nagłówki i wprowadzać ludzi w błąd. Zaznacza on, że to tylko niewielki wycinek tego, jak wygląda proces przyznawania licencji dla Huawei.