Rakieta przyjazna środowisku. Orbex Prime to spełnienie marzeń ekologów

Starty rakiet kosmicznych są związane z emisjami ogromnych ilości zanieczyszczeń, wliczając w to tzw. atmosferyczną sadzę. Rozwiązaniem ma być Orbex Prime – rakieta przyjazna środowisku.
Rakieta przyjazna środowisku. Orbex Prime to spełnienie marzeń ekologów

Podbój kosmosu ma swoją cenę, w którą wlicza się między innymi koszty środowiskowe. Przy rosnącej liczbie startów, prowadzonych zarówno przez państwowe agencje takie jak NASA i prywatne firmy, czyli na przykład SpaceX, ilość zanieczyszczeń jest naprawdę spora. Orbex Prime ma być w tym przypadku prawdziwym diamentem, ograniczając emisje o 90%, jeśli porównać ją do konkurencyjnych modeli.

Czytaj też: Paliwo odrzutowe z roślin, czyli jak zmniejszyć emisje sektora lotniczego

Konstrukcja tej rakiety ma zapewniać, że tworzące ją elementy nie zostaną rozrzucone po otoczeniu w czasie startu. Analizy wydajności Orbex Prime zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter, którzy doszli do dwóch kluczowych wniosków. Po pierwsze, emisje związane z tym modelem były o 86% niższe niż w przypadku rakiet wykonujących pionowe starty. Po drugie natomiast, jeśli porównać jej wyniki z rakietami o poziomym starcie, to w tym przypadku różnica była nawet większa i wyniosła 96%.

Rakieta Orbex Prime redukuje emisje średnio o 90%

Autorzy tych badań skupiali się na emisjach sadzy atmosferycznej powstającej w wyniku niepełnego spalania paliwa używanego podczas startu. Składa się ona z niewielkich cząsteczek unoszących się w formie aerozoli i stanowi jeden z najbardziej destrukcyjnych czynników napędzających zmiany klimatu. I choć mogłoby się wydawać, że emisje związane ze startami rakiet to zaledwie kropla w morzu jeśli chodzi o źródła zanieczyszczeń, to problem jest poważny.

Czytaj też: W jeden miesiąc na Marsa. Rakieta plazmowa Vasimr VX-200SS i teoretyczne 197950 km/h

Wystarczy wspomnieć, iż NASA wykonała w 2020 roku 114 startów orbitalnych. Związane z nimi emisje były równoważne emisjom generowanym podczas 100 tysięcy lotów samolotem. Co gorsza, zanieczyszczenia powstałe za sprawą rakiet utrzymują się w atmosferze przez długi czas – nawet kilka lat. CEO firmy Orbex, Chris Lamour, zamierza zrezygnować z wykorzystywania paliw kopalnych. W tym celu chciały używać paliwa o odnawialnym charakterze, które będzie neutralne pod względem emisji węgla. Pierwsze starty Orbex Prime są przewidziane na drugą połowę przyszłego roku.