Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG w wykonaniu ADATA

Wyspecjalizowany w wyciskaniu ostatnich potów z modułów pamięci operacyjnej oddział XOCL, ustanowił nowy rekord podkręcania DDR5 XPG. Poinformowała o tym właśnie macierzysta firma ADATA, chwaląc się osiągnięciem swojego zespołu, którego owoce prac zostaną przekute na rzeczywiste modele DDR5. Jednak ten poziom, to dopiero początek.
Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG, ADATA Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG, podkręcania DDR5 XPG
Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG, ADATA Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG, podkręcania DDR5 XPG

W ramach, gamingowego i nastawionego na wydajność, oddziału XPG firmy ADATA, od 2018 roku funkcjonuje specjalna grupa XOCL – XPG Overclocking Lab. Gromadzi pod sobą specjalistów, którzy zajmują się podkręcaniem tylko i wyłącznie modułów pamięci operacyjnej w celu rozwijania oferty firmy o jeszcze wydajniejsze produkty.

Czytaj też: Zbiór informacji o Intel Core 12. generacji. Ważne zdjęcia, daty i testy

ADATA, była jedną z pierwszych marek, które kilka miesięcy temu ogłosiły prace nad modułami DDR5. Miała więc sporo czasu, nie tylko na dopracowanie podstawowych modułów pamięci operacyjnej, czyli tych o wydajności 4800 MT/s, ale też tych jeszcze szybszych, podkręconych. Mowa więc o DDR5 o okazalszym transferze, ale przy tym o większym zużyciu energii, potencjale na przegrzewanie się i wyższych opóźnieniach.

Czytaj też: Aplikacje z Androida w systemie Windows 11 – funkcja trafia do testów

ADATA ujawniła rekord podkręcania DDR5 XPG, ale dowodów nie przedstawiła

Najnowszy rekord firmy w OC DDR5 sprowadza się do nadchodzących na rynek modułów XPG, które osiągnęły w laboratoryjnych warunkach 8118 MT/s, jako przedstawiciele modułów o taktowaniu 2400 MHz. Firma nie udostępniła jednak żadnego dowodu na te osiągnięcie przy okazji jego ujawnienia, a na dodatek nie pochwaliła się też opóźnieniami, platformą (Alder Lake-S z płytą wyposażoną w Z690, to pewniak), temperaturami, potrzebnym w tym celu chłodzeniem i ustawionym napięciem.

Musi mieć to jednak wiele wspólnego z ogłoszeniem sprzed kilkunastu dni, kiedy to podano wszystkie najważniejsze szczegóły. Widzicie to na zrzutach z CPU-Z powyżej.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko, co wiemy o Intel Arc. Ceny ujawnione?

Nie wiemy, jaka dokładnie przyszłość jest przed tymi 8118-MT/s DDR5 i kiedy doczekamy się ich premiery, ale pewne jest, że od ADATA dostaniemy jeszcze wydajniejsze modele. W sierpniu bowiem firma obiecała, że wprowadzi na rynek moduły DDR5 o prędkości do 8400 MT/s, a nawet 12600 MT/s pracujące przy napięciu 1,6 V, dzięki profilom XMP.