Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG, ADATA Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG, podkręcania DDR5 XPG

Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG w wykonaniu ADATA

Wyspecjalizowany w wyciskaniu ostatnich potów z modułów pamięci operacyjnej oddział XOCL, ustanowił nowy rekord podkręcania DDR5 XPG. Poinformowała o tym właśnie macierzysta firma ADATA, chwaląc się osiągnięciem swojego zespołu, którego owoce prac zostaną przekute na rzeczywiste modele DDR5. Jednak ten poziom, to dopiero początek.

W ramach, gamingowego i nastawionego na wydajność, oddziału XPG firmy ADATA, od 2018 roku funkcjonuje specjalna grupa XOCL – XPG Overclocking Lab. Gromadzi pod sobą specjalistów, którzy zajmują się podkręcaniem tylko i wyłącznie modułów pamięci operacyjnej w celu rozwijania oferty firmy o jeszcze wydajniejsze produkty.

Czytaj też: Zbiór informacji o Intel Core 12. generacji. Ważne zdjęcia, daty i testy

ADATA, była jedną z pierwszych marek, które kilka miesięcy temu ogłosiły prace nad modułami DDR5. Miała więc sporo czasu, nie tylko na dopracowanie podstawowych modułów pamięci operacyjnej, czyli tych o wydajności 4800 MT/s, ale też tych jeszcze szybszych, podkręconych. Mowa więc o DDR5 o okazalszym transferze, ale przy tym o większym zużyciu energii, potencjale na przegrzewanie się i wyższych opóźnieniach.

Czytaj też: Aplikacje z Androida w systemie Windows 11 – funkcja trafia do testów

ADATA ujawniła rekord podkręcania DDR5 XPG, ale dowodów nie przedstawiła

Najnowszy rekord firmy w OC DDR5 sprowadza się do nadchodzących na rynek modułów XPG, które osiągnęły w laboratoryjnych warunkach 8118 MT/s, jako przedstawiciele modułów o taktowaniu 2400 MHz. Firma nie udostępniła jednak żadnego dowodu na te osiągnięcie przy okazji jego ujawnienia, a na dodatek nie pochwaliła się też opóźnieniami, platformą (Alder Lake-S z płytą wyposażoną w Z690, to pewniak), temperaturami, potrzebnym w tym celu chłodzeniem i ustawionym napięciem.

Musi mieć to jednak wiele wspólnego z ogłoszeniem sprzed kilkunastu dni, kiedy to podano wszystkie najważniejsze szczegóły. Widzicie to na zrzutach z CPU-Z powyżej.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko, co wiemy o Intel Arc. Ceny ujawnione?

Nie wiemy, jaka dokładnie przyszłość jest przed tymi 8118-MT/s DDR5 i kiedy doczekamy się ich premiery, ale pewne jest, że od ADATA dostaniemy jeszcze wydajniejsze modele. W sierpniu bowiem firma obiecała, że wprowadzi na rynek moduły DDR5 o prędkości do 8400 MT/s, a nawet 12600 MT/s pracujące przy napięciu 1,6 V, dzięki profilom XMP.