Czwarta rosyjska korweta Projektu 22160 już na próbach morskich

Do trzech innych korwet ochrzczonych mianem Wasilij Bykow, Dmitrij Rogaczow i Pavel Derzhavin dołączy kolejna, której próby morskie właśnie rozpoczęto. Ta czwarta rosyjska korweta Projektu 22160 mogąca płynąć z prędkością 50 km/h, dzięki swojemu 16000-kW silnikowi, nie będzie jednak poddawana stosownym sprawdzianom zbyt długo.
Czwarta rosyjska korweta Projektu 22160, rosyjska korweta Projektu 22160
Czwarta rosyjska korweta Projektu 22160, rosyjska korweta Projektu 22160

Rosyjska korweta Projektu 22160 jeszcze w tym roku ma dołączyć na służbie do trzech pozostałych

Siergiej Kotow, czyli czwarta rosyjska korweta Projektu 22160, rozpoczęła swoją podróż na służbę 8 maja 2016 roku, bo wtedy to właśnie położono pod nią stępkę. Nie jest to zbyt szybko konstruowany okręt, zważywszy na to, że swoje zwodowanie zaliczył dopiero w styczniu 2021 roku. Jednak może on imponować przede wszystkim swoją modułową konstrukcją.

Czytaj też: Rusza druga tura testów indyjskiego lotniskowca INS Vikrant. To pierwsze takie dzieło państwa

Ta cecha jest unikalna dla wszystkich 94-metrowych korwet tego typu, które mogą najwyraźniej zostać dostrojone zależnie od konkretnych misji i sięgnąć np. po dwa czterokomorowe kontenery z wyrzutniami pocisków Kalibr na rufie. Ich obecność na pokładzie jest zresztą pewna, co potwierdzono już przed sześcioma laty. Wiemy też, że każda z korwet Projektu 22160 mierzy 14 metrów szerokości, jej zasięg sięga 8334 km, a wytrzymałość po wypłynięciu z portu wynosi około 30 dni.

Czytaj też: Bojowe pojazdy Stryker będą przypalać wrogie drony mikrofalami

Co czeka teraz Siergieja Kotowa o wyporności około 1600 ton, mającego trafić do floty czarnomorskiej? Informacje czerpiemy z TASS, czyli rosyjskiej agencji prasowej. Ta stwierdziła, że nowa korweta:

popłynęła na Morze Czarne z bazy marynarki wojennej w Noworosyjsku. Próby są prowadzone przez załogę i zespół próbny w celu przetestowania głównych parametrów i systemów, mechanizmów i wyposażenia. Okręt wojenny ma dołączyć do marynarki jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Powstaje 300-kilowatowy laser dla Armii USA. Jest ponoć najpotężniejszy

Wiemy, że w pierwszym etapie testów zostaną przetestowane systemy podtrzymywania życia, zasilania i przetrwania, możliwości radarowe, klimatyzacja, wentylacja oraz systemy łączności. Ocenie będzie też podlegać jej prędkość, zwrotność i stabilność, a kolejnym etapem prób będzie przygotowanie korwety do testów akceptacyjnych.