Specyfikacja Embedded DisplayPort 1.5 ujawniona. Co nowego w eDP 1.5 od VESA?

Czekaliśmy sześć lat na następstwo eDP 1.4b, ale wreszcie się doczekaliśmy. Oficjalne ogłoszenie VESA sprawiło, że finalna specyfikacja Embedded DisplayPort 1.5 została już ukończona i oddana do użytku, ale oczywiście na pierwsze sprzęty kompatybilne z nowym standardem trochę poczekamy.
Specyfikacja Embedded DisplayPort 1.5, eDP 1.5 od VESA
Specyfikacja Embedded DisplayPort 1.5, eDP 1.5 od VESA

DisplayPort DisplayPortowi nierówny, czyli eDP a DP

Embedded DisplayPort nie jest tym samym, co tradycyjny DisplayPort. Omawiany dziś standard dotyczy interfejsu wyświetlacza dla laptopów, komputerów AIO, tabletów premium czy wyświetlaczy samochodowych, definiując interfejs między kartami graficznymi, a zintegrowanymi wyświetlaczami. Warto wiedzieć, że choć różne wersje eDP są oparte na standardach DisplayPort, to numery wersji między tymi dwoma standardami nie oznaczają tego samego. Tak też w 2015 roku debiutował standard eDP 1.4b, podczas gdy DisplayPort 1.4 doczekał się publikacji w 2016 roku.

Czytaj też: Naukowcy z Polski, Japonii i Hiszpanii łączą siły w walce z fake newsami

Technologia eDP jest powszechnie stosowana w przypadku większych wyświetlaczy o wyższej rozdzielczości, ponieważ zapewnia najwyższą rozdzielczość, częstotliwość odświeżania i głębię kolorów przy użyciu małej liczby przewodów i niskiego promieniowania EMI. Ulepszenia tego standardu trwają już od jego wprowadzenia ponad dekadę temu za pośrednictwem organizacji VESA.

Specyfikacja Embedded DisplayPort 1.5 i nowości

Warto zacząć od tego, że eDP 1.5 zachowuje wszystkie kluczowe cechy poprzedniego standardu, ale rozwija je o nowe, dodatkowe funkcje oraz wyższe możliwości w myśl wydajności. Wśród nich znalazł się ulepszony protokół automatycznego odświeżania panelu w połączeniu z ulepszeniami protokołu VESA Adaptive-Sync. To w praktyce zapewnia dodatkową oszczędność energii i lepszą jakość obrazu podczas dynamicznych scen (obiektów w ruchu).

Czytaj też: Podkręcony Intel Core i9-12900K na ciekłym azocie ustanowił nowe rekordy

Automatycznie dostosowywane odświeżanie ekranu sprawia, że statyczne elementy są przechowywane w pamięci wyświetlacza, podczas gdy pozostałe przechodzą w stan czuwania o niskim poborze mocy. System może się na chwilę wybudzić, aby w razie potrzeby zaktualizować całość lub część wyświetlacza i tę właśnie funkcję ulepszono w eDP 1.5 poprzez dodanie usprawnionego protokołu Panel Replay, który zapewnia jeszcze większą oszczędność energii, a także lepszą wydajność wyświetlania i zgodność z Adaptive-Sync.

eDP 1.5 wprowadziło też zupełnie nowe protokoły, które obejmują możliwość wyłączenia interfejsu wyświetlacza podczas normalnej pracy (przy dezaktywowanej funkcji dostosowywania odświeżania), co zapewnia dodatkową oszczędność energii. eDP 1.5 dodaje również obsługę nowych typów paneli, na czele z OLEDami oraz wprowadza nowe mechanizmu minimalizujące migotanie ekranu.

Czytaj też: Nowa marka OM System, czyli Olympus znowu się zmienia

Wspomniana na początku poprawa obrazu w ruchu sprowadza się do protokołu, który zapewnia niewielkie korekty szybkości wyświetlania kolejnych klatek. To z kolei pomaga zapobiegać przeskakiwaniu lub powtarzaniu klatek. Kompatybilność ze standardami VESA DisplayHDR i DisplayHDR True Black również nadal wchodzi w grę.