Wydajność Apple A15 Bionic zachwyca i to nawet w energooszczędnym trybie iPhone’a 13 Pro Max

Najnowsze testy z udziałem iPhone’a 13 Pro Max, które ujrzały światło dzienne za sprawą serwisu Wccftech, wskazują, że Apple ponownie dało pokaz ogromnych możliwości w kwestii projektowania własnych układów na bazie architektury ARM. Wszystko rozbija się po prostu o wydajność Apple A15 Bionic w najwydajniejszej konfiguracji, która jest dostępna właśnie w modelu Pro nowego iPhone’a.
Wydajność Apple A15 Bionic, energooszczędnym trybie iPhone 13 Pro Max
Wydajność Apple A15 Bionic, energooszczędnym trybie iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max można uznać za naprawdę udany smartfon pod kątem możliwości. Surowa wydajność Apple A15 Bionic potwierdza to z nawiązką

Apple A15 Bionic, jako bezpośredni następca A14 Bionic sprzed roku, jest produkowany z wykorzystaniem 5 nm technologii TSMC. Pod tym względem nie doczekał się ulepszenia, ale obecność nie 11,8 a 15 miliardów tranzystorów przełożyła się bezpośrednio na jego wydajność.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko, co wiemy o Radeon RX 6600. Ta karta graficzna może być lekiem na drogie modele

Odpowiada za nią głównie obecność dwóch wysokowydajnych i czterech energooszczędnych rdzeni procesora centralnego oraz, ponoć najwydajniejszy wśród wszystkich „smartfonowych GPU”, 5-rdzeniowy procesor graficzny.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko co wiemy o Intel Alder Lake-S. Podsumowujemy informacje o Intel Core 12. generacji

W tej konfiguracji SoC Apple nowej generacji może wykonywać aż 15,8 miliardów operacji na sekundę. Wedle firmy przekłada się to na 50-procentowy wzrost wydajności w obliczeniach z udziałem CPU i o 30%, jeśli idzie o wydajność graficzną w porównaniu do Apple A14 Bionic. Testy w Geekbench wykazują jednak coś innego, bo w obliczeniach jednordzeniowych w grę wchodzi różnica 141 punktów (1732 vs 1591), a w wielordzeniowych – 579 (4685 vs 4106). Jest spora, ale do 50% zdecydowanie jej daleko.

Dziś jednak nie o tym, a o wynikach, które udostępnił serwis Wccftech, przeprowadzając test iPhone’a 13 Pro Max w Geekbench, w trybie niskiego zużycia energii. Ten sprawia, że znacznie mniej energii trafia do układu, wydłużając tym samym wytrzymałość na jednym ładowaniu.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko co wiemy o serii Google Pixel 6

W tym trybie system po prostu dezaktywuje wydajne rdzenie Avalanche, zrzucając wszystko na pozostałe cztery Blizard. Jednak i tak wyniki imponują, bo nawet przy ograniczeniu systemu zasilania, A15 Bionic chwali się 727 punktami w teście jednordzeniowym i 3497 w teście wielordzeniowym. W tym drugim przypadku mowa o poziomie, który oferuje Snapdragon 888, choć brak dwóch najwydajniejszych rdzeni tego SoC znacząco obniża wydajność jednowątkową (1732 vs 727 punktów).