Wulkan odsłonił zatopione statki z czasów II wojny światowej. Iwo Jima rośnie

Tę konkretną wyspę na Pacyfiku możecie kojarzyć głównie z Bitwy o Iwo Jimę, trwającej od 19 lutego do 26 marca 1945 roku. To tam Amerykanie sprawili Japończykom krwawą łaźnię, wyrywając z ich rąk, kluczowe dla rozwoju II wojny światowej, lotniska. Tam życie straciło też prawie 22000 ludzi (z czego ponad 6800 żołnierzy USA) i tam też, po całych 76 latach, wulkaniczna aktywność odsłoniła 24 statki, które nie były ofiarami wspomnianej bitwy. Czym więc?
Wulkan odsłonił zatopione statki z czasów II wojny światowej, Iwo Jima,wyspa wuolikaniczna, statki, wulkan
Wulkan odsłonił zatopione statki z czasów II wojny światowej, Iwo Jima,wyspa wuolikaniczna, statki, wulkan

Niedawna aktywność wulkanu odsłoniła statki już nie tyle wokół, co na linii brzegowej wyspy Iwo Jima

Po zdobyciu tej wulkanicznej wyspy przez USA, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zapragnęła mieć na jej zachodniej części port, którego wyspie brakowało. Trudno jednak bawić się w budowniczych podczas wojny i to nie tylko tak blisko kraju największego wroga, ale też przy niesprzyjających falach. Dlatego przyspieszono ten proces, tworząc sztuczny falochron dla planowanego portu z innych statków. Tak prezentują się jego oficjalne plany, ujawniające niegdysiejszą linię brzegową wyspy:

Czytaj też: F-35B i Izumo, czyli jak Japonia załatała militarną lukę od czasów II WŚ

Na rzecz tego sztucznego falochronu zatopiono aż 24 statki, pamiętające czasy II wojny światowej, które w większości pierwotnie należały do Japonii. Składa się na nie kilka betonowców (o kadłubie zbudowanym z żelbetu), kilka tych do wspierania operacji morskich, a nawet cztery statki towarowe, które USA po prostu przejęło. Wedle podań historycznych, wszystkie zostały ostatecznie zatopione w wybranych miejscach i stosownie wzmocnione, ale plan stworzenia portu został porzucony po tym, jak tajfun poważnie uszkodził stworzoną przez statki konstrukcję.

Czytaj też: Paliwo odrzutowe z roślin, czyli jak zmniejszyć emisje sektora lotniczego

O tych statkach doskonale wiedziano, choć często o nich nie wspominano, bo cała wyspa Iwo Jima jest w zasadzie niedostępna dla cywili. To też oznacza, że statki pozostały nietknięte przez całe dziesięciolecia, więc może wreszcie zainteresują sobą historyków. Ich przyszłość jest jednak niepewna, ale zapewne zamiast doczekać się wizyty w stoczni i pocięcia na złom, pozostaną w tym miejscu, jako świadectwo konfliktu sprzed ponad siedmiu dekad. Z czasem może nawet staną się czymś ważnym (obiektem muzealnym?), bo przecież z roku na rok dostęp do nich będzie coraz bardziej ułatwiony.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=170&v=uTGGhRrHo0Q&feature=emb_logo

Czytaj też: Korea Północna przetestowała kolejny pocisk. Najpewniej był nim Pukguksong-5

Te statki ponownie zainteresowały świat po tym, jak zauważono, że zamiast pod falami, znajdują się już w niektórych przypadkach kilka metrów od linii brzegowej. Wszystko przez niedawną wulkaniczną aktywność w tym rejonie, która z roku na rok podnosi poziom wyspy Iwo Jima o nawet 76 centymetrów. Przez to właśnie desant w wykonaniu USA w 1945 roku zachodził na wyspie, której poziom był wtedy o 15 metrów niższy.