SoC Snapdragon 8 Gen1 Qualcomma na wycieku. Wzrosty wydajności zapowiadają się obiecująco

Właśnie poznaliśmy kilka szczegółów na temat nowego SoC, który może doczekać się prezentacji w każdej chwili. Za te informacje musimy podziękować serwisowi VideoCardz, który opublikował kolejne szczegóły na temat SoC Snapdragon 8 Gen1 Qualcomma w postaci charakterystycznych infografik, ujawniających zarówno możliwości, jak i specyfikację układu.
SoC Snapdragon 8 Gen1 Qualcomma
SoC Snapdragon 8 Gen1 Qualcomma

Wyciekły materiały promocyjne SoC Snapdragon 8 Gen1 od Qualcomm

Na tych materiałach Snapdragon 8 Gen1 jest porównywany do flagowego SoC obecnej generacji, jakim jest Snapdragon 888. Nie bez powodu, bo oczywiście jest jego bezpośrednim następcą, którego procesor centralny będzie najwyraźniej o 20% wydajniejszy pod kątem mocy obliczeniowej i o 30% bardziej energooszczędny.

Czytaj też: Szczegóły o GeForce RTX 4000. Na co postawi NVIDIA w ramach kart nowej generacji?

Po stronie grafiki Snapdragon 8 Gen1 będzie wyposażony w procesor graficzny Adreno czwartej generacji. Ten z kolei ma być o 30 procent szybszy i zużywać o 25 procent mniej energii w porównaniu do swojego poprzednika. Snapdragon 8 Gen1 może również zapewnić nawet 60-procentową poprawę wydajności GPU w API Vulkan.

Czytaj też: Chińskie procesory graficzne nabierają rozpędu. Ważne ogłoszenie Moore Threads

Kwestie modemu 5G są okraszone tajemnicą, ale prędkość pobierania 10 Gb/s i obsługa mmWave wskazują, że powinien to być ogłoszony niedawno Snapdragon X65. Ten nowy SoC ma być również wyposażony w 18-bitowe ISP, które może przetworzyć 4096 razy więcej danych z aparatu. Będzie w stanie uchwycić całe 240 12-megapikselowych obrazów w ciągu jednej sekundy, a na dodatek przechwytywać wideo 8K HDR, jednocześnie rejestrując obrazy w maksymalnej rozdzielczości 64 MP.

Smartfony z tym najnowszym i najlepszym SoC firmy Qualcomm będą również obsługiwać Wi-Fi 6E i mogą być standardowo dostarczane z akumulatorami 4500 mAh i obsługą ładowania 65 W. Wydaje się więc bardzo godnym rywalem dla ujawnionego niedawno Dimensity 9000.

Czytaj też: Jak AMD radzi sobie z zasilaniem Ryzenów? Wyjaśniamy PPT i PBO

Dziś zresztą dowiedzieliśmy się, że właśnie ten smartfon z Dimensity 9000 może kosztować naprawdę sporo, a ze Snapdragonem nowej generacji, jak to przyzwyczaiła nas przeszłość, może być jeszcze gorzej. Na papierze zapowiada się jednak, że Snapdragon 8 Gen1 będzie godnym następcą SP 888.