Wiesz jak zbudować księżycowy reaktor jądrowy? Zgłoś się do NASA

Jeżeli masz dobry pomysł na to, jak umieścić elektrownię jądrową na Księżycu, koniecznie zgłoś się do NASA.
NASA zbuduje reaktor na Ziemi i przetransportuje go na Księżyc

NASA zbuduje reaktor na Ziemi i przetransportuje go na Księżyc

NASA współpracuje z Idaho National Laboratory w celu stworzenia niezależnego od Słońca źródła zasilania dla przyszłych misji księżycowych. Oczywistym – i chyba na ten moment jedynym rozwiązaniem – jest energia jądrowa. Z drugiej strony jednak, jej postawienie na Srebrnym Globie to prawdziwie karkołomne zadanie.

Zapewnienie niezawodnego, wysokoenergetycznego systemu na Księżycu jest ważnym krokiem w eksploracji kosmosu przez człowieka, a jego osiągnięcie jest w naszym zasięgu.Sebastian Corbisiero, kierownik projektu Fission Surface Power

Księżyc to pierwszy przystanek

Budowa stałej bazy na Księżycu to jedynie pierwszy krok. Celem nadrzędnym jest stworzenie niezależnej od Ziemi placówki na Marsie. Według NASA reakcje rozszczepienia jądra atomowego zapewnią trwałą, obfitą moc bez względu na warunki środowiskowe na Księżycu czy Marsie.

Spodziewam się, że reaktory jądrowe w znacznym stopniu przyczynią się do realizacji naszych planów dotyczących architektury zasilania na Księżycu i Marsie, a nawet napędzą innowacje w zakresie zastosowań ich tutaj – na Ziemi.Jim Reuter, zastępca administratora Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznych NASA

Zgodnie z obecnym planem, reaktor jądrowy zostałby zbudowany na Ziemi, a następnie przetransportowany na Księżyc. Jak to zrobić? Tego nie wiadomo, a NASA prosi o pomoc wszystkich chętnych.

Plany reaktora księżycowego powinny zawierać opis rdzenia reaktora zasilanego uranem, systemu przekształcania energii jądrowej w energię użytkową, systemu chłodzenia reaktora oraz systemu dystrybucji zapewniającego nie mniej niż 40 kW stałej energii elektrycznej przez 10 lat w środowisku odciętym od Ziemi.

Czytaj też: Powstanie chińska baza na Księżycu. Start budowy już za kilka lat

Inne wymagania obejmują możliwość automatycznego wyłączania i włączania reaktora z naszej planety oraz możliwość montażu/demontażu z pokładu lądownika. Co więcej, reaktor księżycowy powinien zmieścić się w cylindrze o średnicy 4 m i długości 6 m. Jego masa nie powinna przekraczać 6 ton.

NASA na propozycje z całego świata czeka do 19 lutego.