Jak włożyć DDR4 do slotu DDR5? ASUS ma na to pomysł, ale bardzo kontrowersyjny

Wprawdzie montaż modułów DDR4 do slotów DDR5 jest niemożliwy ze względu na tradycyjnie odmienne ułożenie plastikowej wypustki w slocie, ale czym że jest tak mierna blokada w obliczu nowoczesnej technologii? Wygląda na to, że firma ASUS chce zapewnić rynkowi nietypowy adapter, który pozwoli włożyć DDR5 do slotu DDR4, ale oficjalnie nic na jego temat nie wiadomo.
DDR5 vs DDR4, nowej generacji pamięci operacyjnej, DDR5, DDR 5, DDR4
DDR5 vs DDR4, nowej generacji pamięci operacyjnej, DDR5, DDR 5, DDR4

Eksperymentalny adapter ASUSa pozwala włożyć DDR4 do slotu DDR5

Wygląda jednak na to, że ASUS nie tylko eksperymentuje z adapterem DDR4 do DDR5, ale też chce przekuć go na rzeczywistość. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach ten sporych rozmiaru adapter nie sprowadza się do typowego dla takich eksperymentów laminatu (PCB) w paskudnej zieleni i z niechlujnymi lutami, a wariantu przyzwoicie prezentującego się w czerni. O ile to można byłoby uznać za przypadek, to wzbogacenie laminatu logiem ROG jasno wskazuje, że jest to produkt, którego ASUS może rzeczywiście chcieć wprowadzić na rynek

Czytaj też: NVIDIA wydała majątek, żeby zadowolić graczy. Mowa o produkcji GeForce RTX 40

Na temat tego adaptera powstał już materiał wideo, wchodzący w szczegóły tego, jak działa. Wedle niego (patrz poniżej), to eksperymentalny adapter, umożliwiający montaż modułów DDR4 w slotach DDR5. Ponoć ten kontrowersyjny sprzęt jest w stanie bezproblemowo przekonwertować sposób działania DDR5 do przekazywania sygnałów DDR4 zarówno do procesora, jak i modułu pamięci.

Dlaczego określamy ten adapter mianem “kontrowersyjnego”? Przede wszystkim przez długość całego laminatu, który razem ze standardowym modułem pamięci mierzy dobre kilkanaście centymetrów. Montaż takiego czegoś w zestawie z wielkim chłodzeniem powietrznym będzie praktycznie niemożliwy, a w połączeniu z małym, będzie ograniczać jego skuteczność chłodzenia, ograniczając przepływ powietrza.

Czytaj też: Pierwsze chińskie karty graficzne z GPU Fantasy 1 w szczegółach. Mamy nawet test

Jednak taki rozmiar nie może być fanaberią firmy ASUS, a najpewniej jest potrzebny dla całego podsystemu zasilania. Ten adapter nie jest jedynie jakimś tam kawałkiem laminatu, który ma umożliwić montaż DDR4 w slocie DDR5. Pełni również rolę sekcji zasilania modułu, który w nowej generacji sam odpowiada za dawkowanie i filtrowanie dostarczanej energii. Jest więc poniekąd “przedłużeniem” pyty głównej, ale ta długość samych ścieżek może źle odbić się na stabilności modułów oraz ich szybkości.

Czytaj też: NanoCOM-TGU od Aaeon. To komputerowa platforma wielkości karty kredytowej

W praktyce tego typu adapter działa tylko dlatego, że obecna platforma Intela dla procesorów 12. generacji obsługuje zarówno standard DDR5, jak i DDR4. System rozpoznaje jednak, że pomimo adaptera DDR4 do DDR5 w slot został wpięty moduł starszej generacji. Na ten moment trudno powiedzieć, czy tego typu adapter w ogóle trafi do sprzedaży, ale miałoby to sens przez problemy z dostępnością DDR5 oraz ich wysokimi cenami.