Amazon uzupełni swoje usługi chmurowe o EC2 C7g. Te systemy napędzą nowe procesory Graviton3
Kontynuując działalność Amazon Web Services, firma stawia zarówno na własne systemy, jak i rozwiązania firm trzecich. Przykładem są nowe instancje serwerowe, w których działają procesory AMD EPYC trzeciej generacji, ale też również dosyć nowe EC2 C5g, których zasileniem zajmują się obecne procesory Graviton2 i procesory graficzne NVIDIA T4G.
Czytaj też: SoC Snapdragon 8 Gen1 Qualcomma na wycieku. Wzrosty wydajności zapowiadają się obiecująco
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2021%2F12%2FAmazon-pokazal-swoje-nowe-procesory-Graviton3-do-EC2-C7gQ-1-Copy.jpg&w=1600&q=85)
Amazon już jednak teraz pozwala rzucić okiem “za kurtynę”, prezentując światu najważniejszy element systemu EC2 C7g, czyli zupełnie nowe procesory Graviton3. Wedle oficjalnych informacji, które podaje Amazon, Graviton 3 oferują znacznie wyższą wydajność w porównaniu z Graviton2. Wchodząc w szczegóły, odznacza się ponoć nawet dwukrotnie wyższą wydajność FPU w przypadku obciążeń naukowych i kryptograficznych, a na dodatek do trzech razy szybszy w przypadku obciążeń związanych z uczeniem maszynowym. To z kolei jasno sugeruje, dla kogo są przeznaczone te nowe instancje EC2 (Elastic Compute Cloud 2).
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2021%2F12%2FAmazon-pokazal-swoje-nowe-procesory-Graviton3-do-EC2-C7gQ-1-Copy-2.jpg&w=1600&q=85)
Czytaj też: Czy półprzewodnikowa niezależność Europy jest w ogóle możliwa?
Szczegółów technicznych Amazon niestety nie ujawnił, ale wiemy, że Graviton3 jest wyjątkowy na poletku procesorów serwerowych. Premiera uczyniła go bowiem pierwszym, który korzysta z DDR5. W sieci znajdziemy też informacje (via HPC_Guru), wedle których zużywa do 60 procent mniej energii niż Graviton2, a przy tym zapewnia jednocześnie do 25 procent większą wydajność obliczeniową. Wykorzystuje ponoć architekturę Arm v9 i rdzenie Neoverse N2 Arm.