Chińskie procesory graficzne JM9 coraz bliżej. Jaki poziom wydajności zaoferują?

Chińska firma Jing Jiawei po wrześniowym ujawnieniu powstania serii JM9 przypomniała o sobie kolejną aktualizacją na jej temat. Dowiedzieliśmy się, że te chińskie procesory graficzne JM9 zaliczyły kolejny kamień milowy w rozwoju i są już nawet gotowe do sprzedaży, ale do niej (jeszcze) nie trafią. Na jakim więc etapie są dokładnie? Warto przy tym pamiętać, że początkowo miały zadebiutować w 2020 roku, ale wyzwania produkcyjne przesunęły ich debiut na koniec trzeciego kwartału 2021 roku.
Pierwsze 2-nm procesory
Pierwsze 2-nm procesory

Firma Jing Jiawei jest już drugim producentem z Chin, który może oferować w pełni chińskie procesory graficzne JM9

Kiedy mówimy o procesorach graficznych JM9 (Jingjia Micro 9), mamy tak naprawdę na myśli dwie ich wersje. Jedna obejmuje podstawowe GPU JM9231 o wydajności GeForce GTX 1050, a druga nieco bardziej zaawansowany JM9271, który teoretycznie oferuje wydajność na poziomie GeForce GTX 1080, czy Radeona RX Vega 64. We wrześniu te GPU zakończyły fazę przygotowania do produkcji, ale nie zaliczyły jeszcze etapu testowego i nie osiągnęły poziomu umożliwiającego zarówno masową produkcję, jak i sprzedaż.

Czytaj też: NanoCOM-TGU od Aaeon. To komputerowa platforma wielkości karty kredytowej

Dziś z kolei dowiedzieliśmy się, że procesory JM9 zyskały już zainteresowanie innych firm oraz klientów i firma Jing Jiawei planuje rozpocząć proces optymalizacji i debugowania w 2022 roku. Kilka tygodnie wcześniej dowiedzieliśmy się z kolei, że te nowe procesory graficzne z serii JM9 są gotowe do sprzedaży, dzięki zakończeniu wstępnych testów układów.

Czytaj też: NVIDIA wydała majątek, żeby zadowolić graczy. Mowa o produkcji GeForce RTX 40

W przypadku tych procesorów graficznych mówimy o potencjalnej konkurencji dla AMD i NVIDIA w segmencie konsumenckich kart graficznych. Wprawdzie nie na najwyższym i najnowocześniejszym poziomie, ale i tak rdzenie JM9 mają sporo do zaoferowania… choć bardziej z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, niż rozrywce.

Musicie pamiętać, że choć po premierze na rynku mogą przyjąć formę dedykowanych kart z wyjściami HDMI 2.0 i DisplayPort 1.3, zachowując obsługę API OpenGL 4.5 i OpenCL 2.0, to zabraknie im wsparcia DirectX, czyli najpopularniejszego API dla gier. Powinny być jednak w pełni sprawne w codziennych zastosowaniach, dzięki wbudowanym kodekom (obsługa H.265), wielokanałowemu wyjściu wideo, obsłudze grafiki 2D i 3D.

Czytaj też: Pierwsze chińskie karty graficzne z GPU Fantasy 1 w szczegółach. Mamy nawet test

Jingjia Micro JM9271, czyli ten flagowy procesor graficzny rodziny JM9, charakteryzuje się szczytową mocą obliczeniową na poziomie około 8,0 TFLOP. Jego szybkość wypełniania pikseli przewyższy 128 GPixels/s, a taktowanie dobije do ~1800 MHz przy zachowaniu 200-watowego poziomu TDP. W formie dedykowanej karty sięgnie po obsługę interfejsu PCIe 4.0 x16 oraz do 16 GB nieznanego rodzaju pamięci VRAM HBM na (ponoć) 128-bitowej magistrali.