Tak brzmi Ganimedes. Sonda Juno nagrała odgłosy księżyca Jowisza

Sonda Juno od pięciu lat znajduje się na orbicie największej planety Układu Słonecznego, czyli Jowisza. Jak poinformowali naukowcy związani z tą misją, niedawno udało jej się uwiecznić odgłosy jednego z jego księżyców, Ganimedesa.
Tak brzmi Ganimedes. Sonda Juno nagrała odgłosy księżyca Jowisza

Trwające około 50 sekund nagranie powstało w oparciu o dane zebrane podczas bliskich przelotów obok Ganimedesa, które miały miejsce 7 czerwca 2021 roku. Właśnie wtedy w ruch poszedł instrument Juno Waves, który operuje na falach radiowych, które powstają w magnetosferze Jowisza. Odpowiednio je dostrajając i przesuwając do zakresu audio, naukowcom udało się odtworzyć dźwięki występujące w pobliżu Ganimedesa.

Czytaj też: 146 lat świetlnych stąd krąży obiekt podobny do Jowisza. Co wiemy na jego temat?

Ten ostatni jest nie byle jakim obiektem, ponieważ przysługuje mu miano największego księżyca Układu Słonecznego. Kiedy Juno znajdowała się rekordowo blisko Ganimedesa , co miało miejsce w czasie 34. przelotu wokół Jowisza – odległość dzieląca ją od tego księżyca wyniosła 1038 kilometrów.  Poruszała się wtedy z prędkością wynoszącą 67 000 kilometrów na godzinę.

Jak zauważa Scott Bolton z Southwest Research Institute, uważne wsłuchanie się w dźwięki nagrania umożliwia usłyszenie nagłego przejścia na wyższe częstotliwości, które następuje w okolicach połowy materiału. Taka zmiana jest najprawdopodobniej związana z przemieszczeniem się sondy w inny obszar magnetosfery Ganimedesa.

Ganimedes jest największym księżycem całego Układu Słonecznego

Jack Connerney z Goddard Space Flight Center jest szefem zespołu badawczego związanego z magnetometrem Juno. Wraz ze współpracownikami stworzył on najbardziej szczegółową mapę pola magnetycznego Jowisza. Powstała ona w oparciu o dane zebrane w czasie 32 przelotów sondy wokół giganta naszego układu.

Czytaj też: Zobaczcie wideo od NASA ukazujące przelot sondy Juno wokół Jowisza i Ganimedesa

Mając do niej dostęp astronomowie mają okazję do lepszego poznania Wielkiej Niebieskiej Plamy, czyli anomalii magnetycznej występującej w obrębie równika Jowisza. Okazało się, że w ciągu pięciu lat misji Juno doszło do zauważalnych zmian w polu magnetycznym tej planety. Z kolei Wielka Niebieska Plama przesuwa się na wschód z prędkością około 4 centymetrów na sekundę. Wykonanie pełnego okrążenia powinno zająć jej około 350 lat.