Intel przetestował SSD na PCIe 5.0. Jak nowa generacja dysków działa z Core i9-12900K?

Przed kilkoma dniami Samsung pochwalił się swoim pierwszym, wyjątkowym dyskiem półprzewodnikowym o nazwie PM1743. Dał tym samym okazję innym do sprawdzenia tego, jak radzi sobie nowa generacja dysków w połączeniu z najnowszą platformą Intela. Co ciekawe, to właśnie Intel przetestował SSD na PCIe 5.0, chwaląc się tym, że na ten moment pozostaje bezkonkurencyjny pod tym względem, bo platformy AMD nie będą obsługiwać PCIe 5.0 aż do premiery procesorów na bazie Zen 4, czyli do końca 2022 roku.
Intel przetestował SSD na PCIe 5.0, nowa generacja dysków działa z Core i9-12900K?
Intel przetestował SSD na PCIe 5.0, nowa generacja dysków działa z Core i9-12900K?

Intel pokazał, jak radzi sobie dysk Samsunga nowej generacji na platformie Alder Lake. Firma przetestowała SSD na PCIe 5.0 pod kątem przepustowości, porównując go do modelu na PCIe 4.0

Ta prezentacja została przeprowadzona nieco przedwcześnie, bo Intel miał zamiar pokazać w akcji ten dysk na targach CES 2022. Jednak jako że firma zdecydowała odpuścić sobie fizyczną obecność z racji panującej pandemii, Ryan Shrout z firmy postanowił publicznie udostępnić demo za pośrednictwem swojego Twittera:

Łącząc opatentowany kontroler z wysokiej jakości kośćmi pamięci, Samsung PM1743 zapewnia nieznaną jeszcze dla rynku szybkość odczytu i zapisu danych. Mowa kolejno o 13 i 6,6 GB/s w przypadku sekwencyjnego odczytu i zapisu, czyli o kolejno 1,9 i 1,7 razy więcej w porównaniu do tego, czym mogą pochwalić się dyski PCIe 4.0. Problem? Jest przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, dlatego nikt z “typowych Kowalskich” nie położy na nim ręki. Jednak Samsung okazał się jednym z pierwszych w wyścigu o SSD nowej generacji i dlatego też Intel sięgnął po prezentacje z udziałem produktu tej firmy.

Czytaj też: Czym jest Infinity Cache? To wręcz rewolucyjna cecha kart graficznych AMD

W demonstracji wziął udział procesor Core i9-12900K Alder Lake i płyta główna ASUSa z chipsetem Z690, a sam dysk nie został wpięty do slotu M.2. Zamiast tego kompatybilność zapewniono mu z użyciem specjalnego adaptera, którego wpięto następnie do drugiego slotu PCIe, na płycie głównej pod kartą graficzną. Wtedy zapewniany przez procesor dostęp do 16 linii PCIe 5.0 został równo podzielony (8 linii dla karty graficznej i 8 dla dysku), a dysk Samsung PM1743 PCIe 5.0×4 skorzystał naturalnie wyłącznie z czterech.

Spójrzcie na pierwsze dyski SSD PCIe 5.0, Samsung i ADATA, SSD PCIe 5.0, Dyski PCIE 5.0

W praktyce porównano PM1743 z flagowym dyskiem na PCIe 4.0×4, podkreślając ogromną różnicę w przepustowości – 6,9 vs 13,8 GB/s. Prezentacja nie weszła w szczegóły sekwencyjnego odczytu i zapisu, a nawet operacji na próbkach losowych, ale patrząc po zapowiedzi Samsunga, PM1743 powinien pochwalić się poziomem 2500000 IOPS w odczycie losowym i zapisie losowym.

Czytaj też: Tani zewnętrzny dysk SSD z czytnikiem linii papilarnych. Bezpieczeństwo i komfort gwarantowane

W skrócie? Jeśli nie widzieliście sensu sięgania po dyski PCIe 4.0 do domowych zastosowań, to SSD na PCIe 5.0 potraktujecie tak samo. Skorzystają z nich jednak twórcy, którzy operują na wielkich paczkach danych, czy materiałach pokroju nagrań w rozdzielczości 8K. Zwłaszcza że nadal musimy czekać na konsumenckie modele oraz adaptery, pozwalające wsadzić dyski PCIe 5.0 do złącza PCIe, jako że sloty M.2 nie mają nadal wsparcia tego interfejsu nowej generacji.