Marsjańska misja miała wykrywać tamtejszy gaz, ale natrafiła na coś jeszcze ciekawszego

Valles Marineris to system kanionów występujących na Marsie. Ich głębokość wynosi średnio od 5 do 8 kilometrów, a na ich dnie za sprawą misji Trave Gas Orbiter wykryto ślady wody.
Marsjańska misja miała wykrywać tamtejszy gaz, ale natrafiła na coś jeszcze ciekawszego

Co ciekawe, głównym celem tego przedsięwzięcia, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną wraz z Roskosmosem, wcale nie jest poszukiwanie wody. Orbiter krążący wokół Czerwonej Planety skupia się bowiem na wykrywaniu gazów takich jak metan, które mogłyby świadczyć o obecności mikrobiologicznego życia pod powierzchnią Marsa. Okazało się jednak, że statek wykrył coś zupełnie innego.

Czytaj też: Niezwykły wzór na powierzchni Marsa. Co uchwyciła sonda NASA?

Poszlaki świadczące o obecności wody na Marsie zostały znalezione dzięki instrumentowi FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector), który miał zajmować się między innymi wykrywaniem wodoru ukrytego w tamtejszej glebie. W jaki sposób miało się to dziać? Kiedy wysokoenergetyczne promienie kosmiczne wnikają w powierzchnię, ta emituje neutrony. Jako że mokra gleba emituje mniej neutronów niż sucha, to łatwo dzięki temu oszacować, czy pod powierzchnią może ukrywać się woda.

Za odkryciem wody w Valles Marineris stoi misja Trace Gas Orbiter

W przypadku kanionów tworzących Valles Marineris wyniki pomiarów okazały się naprawdę imponujące. Jeśli wykryty tam wodór tworzy cząsteczki wody, to aż 40% materii znajdującej się tuż pod powierzchnią może okazać się wodą. Oczywiście H2O wykrywano na Marsie już wcześniej, ale dotyczyło to przede wszystkim lodu występującego w obrębie biegunów. Na niższych szerokościach geograficznych tego typu znaleziska należały do rzadkości.

Valles Marineris

Artykuł w tej sprawie jest dostępny w Icarus, a jego autorzy sugerują delikatne ostudzenie nastrojów. Nie jest bowiem powiedziane, w jakiej formie mogłaby występować potencjalna woda wykryta w obrębie Valles Marineris. Być może okaże się, że również znajduje się ona w formie lodu. Zarówno ta opcja, jak i scenariusz, w którym naukowcy wykryli wodę w stanie ciekłym, wydają się prawdopodobne. Możliwe jest nawet wymieszanie lodu i cieczy.

Czytaj też: Nietypowa marsjańska współpraca. Chiński łazik przekazał dane do europejskiego orbitera

Stwierdziliśmy, że centralna część Valles Marineris jest wypełniona wodą – jest jej znacznie więcej niż się spodziewaliśmy. Sytuacja przypomina tę z ziemskich obszarów wiecznej zmarzliny, w których lód wodny na stałe utrzymuje się pod suchą glebą ze względu na permanentnie niskie temperatury. stwierdził jeden z autorów badania, Alexey Malakhov,