Ukraina się dozbraja. Nowe opancerzone pojazdy Kozak typu MRAP dostarczone

Stosunki między Ukrainą i Rosją zaczynają niepokoić coraz bardziej, a 100000 rosyjskich żołnierzy na granicy tylko ten niepokój podsyca. Jednak ostatnie dozbrojenie się Ukrainy nie jest całkowicie z tym związane, bo jest tylko częścią ogólnego wzrostu potencjału wojskowego kraju. Nowe opancerzone pojazdy Kozak powinny jednak przydać się temu państwu biorąc pod uwagę to, z czym musi mierzyć się ze strony Rosji po aneksji Krymu przed laty i wojną domową na wschodnich rubieżach.
Ukraina się dozbraja, Nowe opancerzone pojazdy Kozak typu MRAP, pojazdy Kozak typu MRAP
Ukraina się dozbraja, Nowe opancerzone pojazdy Kozak typu MRAP, pojazdy Kozak typu MRAP

Czytaj też: Oto nowe pojazdy dalekiego rozpoznania Wojska Polskiego. Co potrafią LPU-1 Wirus ‘Żmija’?

Trudno powiedzieć, jak ważne okażą się te nowe pojazdy dla Ukrainy w najbliższych miesiącach, ale lepsza taka nowość na służbie niż żadna. Produkowane lokalnie pojazdy Kozak, a dokładniej mówiąc Kozak-2M1 drugiej generacji, to przykłady pojazdów opancerzonych typu MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected). Te odznaczają się zwiększoną odpornością na miny i ataki z zasadzki, a swoją użyteczność udowodniły podczas wojen w Iraku, gdzie były kluczowe przez podstępne partyzanckie ataki. Korzystali z nich na tym froncie nawet polscy żołnierze, dzięki USA.

Pojazdy Kozak-2M1 dla Ukrainy. Pierwsza dostawa już zrealizowana

W zeszłym tygodniu na służbę ukraińskiej armii trafiło dokładnie 44 egzemplarze lokalnie produkowanych pojazdów Kozak-2M1 podczas uroczystej ceremonii w ramach obchodów 30-lecia Sił Zbrojnych Ukrainy. Ich opracowaniem zajęło się Praktika, czyli “ukraińskie stowarzyszenie naukowo-produkcyjne”, a same w sobie są przeznaczone do bezpiecznego transportu oddziałów podczas operacji wojskowych.

Czytaj też: Jak pewnego dnia inżynier RAF przypadkowo wystartował myśliwcem?

30 lat temu przywróciliśmy Ukrainie niepodległość. 30 lat temu narodziły się siły, które mają ją chronić. To są Siły Zbrojne Ukrainy. Dziś jest ich dzień. Dziś jest ich święto zawodowe. Dziś jest 30. rocznica powstania Sił Zbrojnych Ukrainy! Z głębi serca i w imieniu Ukrainy gratuluję wam i nam tego wielkiego dnia– powiedział prezydent podczas uroczystego przemówienia.

Wchodząc w szczegóły, Kozak-2M1 waży prawie 14 ton i może transportować co najmniej sześciu żołnierzy w pełnym uzbrojeniu bojowym. Jego obsługą zajmuje się dwuosobowa załoga, mająca do dyspozycji silnik wysokoprężny o mocy 200 koni mechanicznych, niezależne zawieszenie oraz napęd na wszystkie koła, który pozwala rozwijać prędkość maksymalną rzędu 110 km/h.

Czytaj też: Pentagon chce zniwelować zagrożenia hipersoniczne. Olbrzymi The Roc w tym pomoże

Swoją przynależność do pojazdów MRAP zawdzięcza podwoziu w kształcie litery V oraz ogólnej struktury monokokowej. Kozak-2M1, jako lekki pojazd taktyczny, zapewnia mobilność i ochronę ładunków oraz personelu na polu walki, dzięki pancerzowi odpowiadającemu standardowi NATO STANAG 4569 na poziomie 2. Oznacza to, że radzi sobie z zatrzymywaniem pocisków 7,62×51 mm wystrzeliwanych z odległości 30 metrów, granatami ręcznymi, przeciwpiechotnymi ładunkami wybuchowymi i bombami przydrożnymi.