Plus przetestował 5G SA w paśmie 2600 MHz. Aukcji 5G nie ma, więc trzeba kombinować

Plus poinformował o pomyślnie zakończonych testach sieci 5G SA (Standalone, samodzielnej) w paśmie 2600 MHz. Partnerami testów byli Ericsson oraz Oppo.
Plus przetestował 5G SA w paśmie 2600 MHz. Aukcji 5G nie ma, więc trzeba kombinować

Nie ma aukcji 5G, więc operatorzy kombinują jak mogą. Testy 5G SA Plusa

Ciągły brak perspektyw rozpoczęcia aukcji częstotliwości sieci 5G powoduje, że operatorzy szukają nowych możliwości rozwoju na tym, czym aktualnie dysponują. Dzięki temu Plus przeprowadził udane testy laboratoryjne samodzielnej sieci 5G.

Od uruchomienia pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce nieustannie pracujemy nad rozwojem tej technologii. Nie chcemy, aby 5G kojarzone było jedynie z kampaniami reklamowymi, lecz staramy się, aby było realną odpowiedzią na zachodzące na naszych oczach zmiany i wiążące się z nimi potrzeby naszych klientów. Prace nad rozwojem technologii 5G Standalone są kolejnym elementem procesu, dzięki któremu użytkownicy Plusa mogą korzystać z najnowszych światowych rozwiązań technologicznych0 powiedział Jacek Felczykowski, człowiek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

W testach wykorzystano elementy sieci RAN oraz sieć szkieletową Ericssona, a całość przetestowano na smartfonach 5G Oppo. W testach sprawdzono m.in. działanie technologii Massive MIMO oraz agregację pasm.

Czytaj też: Sieć 5G przyspieszy ponad 10-krotnie. Tak przynajmniej obiecuje firma Falcomm

Testy 5G SA i 5G Core z Plusem i OPPO umacniają technologiczne przywództwo firmy Ericsson. Sieć 5G SA będzie nabierać coraz większego znaczenia, zwłaszcza w przypadku nowych zastosowań dla przemysłu. Ericsson udowadnia, że jest gotowy dostarczyć technologię, która sprawi, że 5G odniesie sukces w Polsce dla wszystkich konfiguracji 5G– powiedział Martin Mellon, szef Ericssona w Polsce.

Kolejnym krokiem będą testy przeprowadzone w sieci komercyjnej.

Czytaj też: Strategiczna budowa sieci 5G. Ericsson i Huawei w brazylijskiej sieci

Czym różni się samodzielna sieć 5G od tej używanej w Polsce?

Samodzielna sieć 5G jest tym, do czego dążą sieci komórkowe na całym świecie. W niej połączenie jest w całości realizowane z wykorzystaniem sieci 5G. Wówczas całe pasmo częstotliwości należy do konkretnej technologii.

W Polsce, ale też wielu miejscach na świecie, używa się sieci NSA (Non-Standalone, niesamodzielnej). Z racji braku rozdysponowania docelowych częstotliwości, na tym samym paśmie działa sieć LTE oraz 5G. Smartfon lub router jest w nim połączony na stałe z siecią LTE. W momencie, w którym rozpoczynana jest transmisja danych, czyli włączamy film, stronę internetową lub coś pobieramy, rozpoczyna się połączenia z siecią 5G.

Sieć samodzielna jest wydajniejsza, bo całe pasmo jest przeznaczane tylko na działanie 5G. Przekłada się to na wyższe prędkości oraz większą pojemność. Dodatkowo, sieć 5G SA jest bardziej energooszczędna. Nadajniki nie muszą utrzymywać stałego połączenia. Kiedy nikt nie korzysta z sieci, stacje bazowe nie muszą w danym momencie pracować i rozsyłać sygnału.