Te pociski będą torować drogę głównym siłom. Kolejne testy pocisku SiAW zakończone

W ramach programu SiAW (Stand-in Attack Weapon) rozwija się bronie do przełamywania systemów antydostępowych (A2/AD), której przykładem jest pocisk Northrop Grumman na bazie AGM-88E. Wspominamy o tym nie bez powodu, a z racji zakończenia testu tego pocisku.
Te pociski będą torować drogę głównym siłom, testy pocisku SiAW zakończone, SiAW, pocisk SiAW
Te pociski będą torować drogę głównym siłom, testy pocisku SiAW zakończone, SiAW, pocisk SiAW

Kiedyś przykładem systemów A2/AD były wypełnione zaostrzonymi palami zamaskowane rowy, które powstrzymywały kawalerię przed szarżą. Później pola minowe, spełzające sen z powiek piechocie. Czasy się jednak zmieniły, technologia poszła do przodu i oto zamiast stawiać na prymitywne rozwiązania, kraje chronią swoje kluczowe lokacje przed wrogiem z wykorzystaniem m.in. zaawansowanych systemów rakietowych. Podczas ataku ważne jest więc rozbicie takiej linii obrony, co USA ma zamiar robić właśnie z wykorzystaniem owoców programu SiAW.

Czytaj też: Tak strzela Pancyr. Rosja pokazała nagranie zestawu przeciwlotniczego z 40 dronami na koncie

Ten ma na celu rozwój zdolności A2/AD powietrze-ziemia w oparciu o zaawansowany antyradiolokacyjny pocisk kierowany AGM-88E firmy Northrop o zwiększonym zasięgu (AARGM-ER). Wiąże się z nim wiele nadziei, dlatego zapewniono mu otwartą architekturę interfejsów, możliwość łatwej i szybkiej modernizacji w przyszłości zależnie od rodzaju misji, jak również kompatybilności z wieloma samolotami (m.in. myśliwcem F-35A).

Najnowsze efekty prac Northrop Grumman w ramach programu SiAW objęły test w locie

Niedawny test objął pocisk zamontowany na pokładzie samolotu CRJ-700 i skupił się na sprawdzeniu “komputera misji i czujników powietrze-ziemia” pod kątem komunikacji samolot-pocisk. Była to dodatkowa druga próba pocisku w locie, ale oczywiście nie ostatnia, bo system będzie nadal poddawany testom w różnych scenariuszach. Ten niedawny był dopiero początkiem nowej serii sprawdzianów i zakończył się z powodzeniem.

Czytaj też: Strzelają 600 razy na minutę w cele oddalone o 3 km. Pierwsze AAGW z dwoma armatami przeciwlotniczymi dostarczone

Podczas niedawnych testów pocisk SiAW udowodnił zdolność do wykonywania misji przez systemy czujników zintegrowane z komputerem misji. W następnym roku ma doczekać się wystrzelenia, a finalnie będzie służył do niszczenia wspomnianych punktów A2/AD, ale też innych kluczowych celów pokroju punktów dowodzenia, czy wyrzutni rakiet.