Naukowcy zbadają tajemnicze podziemne królestwo. Pomoże im wirtualna mapa rozciągająca się na wiele kilometrów

Tuż pod naszymi stopami rozciąga się niezbadany, gigantyczny świat. Znajdujące się w nim grzyby tworzą coś, co można określić mianem układu krwionośnego całej planety.
Naukowcy zbadają tajemnicze podziemne królestwo. Pomoże im wirtualna mapa rozciągająca się na wiele kilometrów

Zdaniem naukowców sieci tworzone przez grzyby są tak długie, że rozciągają się na biliony kilometrów. Aby lepiej je poznać, badacze związani ze SPUN zamierzają zebrać 10 000 próbek z całego świata. Miejsca ich pobrania są zależne od decyzji podjętych przez systemy oparte na sztucznej inteligencji. Poza lepszym poznaniem świata ukrytego tuż pod ziemią, osoby związane z projektem zamierzają również zwiększyć zdolność grzybów do pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla oraz poszukać sposobów na ich ochronę.

Czytaj też: Chcą wysłać grzyby na Księżyc. Co planują naukowcy?

Pierwsze próbki będą zbierane na terenie Patagonii przez około 18 miesięcy. Prace ruszą już w przyszłym roku, a ich kolejnym etapem będzie wykorzystanie uczenia maszynowego do stworzenia mapy sieci grzybów, która wyjaśni ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla. Dlaczego to tak ważne? Naukowcy szacują, że w glebie – za sprawą grzybów – jest zmagazynowane około 5,5 miliarda ton dwutlenku węgla. Istnieje jednak spora szansa, iż liczba ta jest mocno niedoszacowana.

Grzyby tworzą podziemne królestwo, które łącznie rozciąga się na dystansie bilionów kilometrów

Jeśli chodzi o ochronę grzybów, to są one narażone na problemy związane z rozwojem rolnictwa oraz wzrostem użycia pestycydów. Poza tym, postępująca urbanizacja i wylesianie również przekładają się na kurczenie się sieci tworzonych przez te eukarionty. Toby Kiers z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie wyjaśnia, że utrata tego systemu miałaby naprawdę poważne konsekwencje dla możliwości walki ze zmianami klimatu.

Czytaj też: Powstała trójwymiarowa mapa mózgu. Do jej stworzenia użyto 225 milionów zdjęć

Miejsca, w których będą prowadzone badania, są niezwykle zróżnicowane. Wymienia się wśród nich kanadyjską tundrę, meksykański płaskowyż, szczyty Ameryki Południowej, Maroko, Saharę Zachodnią, pustynię Negew w Izraelu, stepy Kazachstanu, tybetańskie równiny oraz rosyjską tajgę. Dzięki przeprowadzonym badaniom możemy zdobyć zaskakująco dużo informacji na temat świata, który skutecznie ukrywa się przed naszym wzrokiem.