Rosja chwali się systemem do rekonesansu nowej generacji dla innych państw

W Kairze miały miejsce niedawne międzynarodowe targi EDEX 2021 (Egypt Defense Expo) w dniach od 29 listopada do 2 grudnia i zgromadziły w jednym miejscu ponad 400 firm z 42 krajów. Wśród tych firm nie zabrakło producentów z Rosji, którzy zabrali na targi eksportową wersję 1K144-E (TAS3), chwaląc się tym systemem do rekonesansu nowej generacji
Rosja chwali się systemem do rekonesansu nowej generacji,systemem do rekonesansu nowej generacji
Rosja chwali się systemem do rekonesansu nowej generacji,systemem do rekonesansu nowej generacji

Na targach EDEX 2021 nie zabrakło pokazów z rosyjskim systemem do rekonesansu nowej generacji 1K144-E (TAS3)

Systemy stworzone specjalnie z myślą o przeprowadzaniu rekonesansu, zapewniają możliwość rozpoznania stanowisk i sił przeciwnika przed rozpoczęciem ewentualnej potyczki. Rosyjski 1K144-E (TAS3) wedle zapowiedzi i “na papierze” sprawdza się w tym świetnie, jako że wykrywa pojazdy kołowe w odległości do 120 metrów, sprzęt gąsienicowy w odległości do 200 metrów oraz personel w odległości do 30 metrów i przesyła dane do zdalnego stanowiska dowodzenia na odległość do 35 km. Te możliwości zawdzięcza przede wszystkim dwóm czujnikom.

Czytaj też: Wojskowe Humvee również zostaną zelektryfikowane. AM General zapowiedziało hybrydową wersję pojazdu

Na wystawie obronnej EDEX 2021 po raz pierwszy demonstrujemy zagranicznym klientom eksportową wersję systemu 1K144-E (TAS3). Jest to zaawansowane rozwiązanie zdolne do prowadzenia tajnego zdalnego nadzoru terytorium– powiedział prezes spółki “Sozvezdiye”, czyli twórca systemu w ramach grupy Ruselectronics, Michaił Artyomow.

Czytaj też: Armia amerykańska powiększa swój arsenał broni laserowej

Jako system rekonesansowo-sygnalizacyjny nowej generacji, jest przeznaczony do wykrywania wrogiej siły roboczej i systemów walki lądowej oraz przesyłania zebranych danych bezpośrednio do dowództwa.

Czytaj też: Rosja rozwija zaplecze do walki z czołgami. Mowa o pociskach Kornet i Chrizantiema

Pod kątem fizycznym składa się z sejsmicznych czujników podczerwieni (kamuflowanych na powierzchni) i magnetometrycznych (umieszczanych w glebie) o wielkości około 20 cm i wadze 150-160 gramów, a także radiowych retransmiterów, anten oraz zestawu urządzeń odbiorczych. Czas instalacji czujników ponoć nie przekracza pięciu minut, a ich działanie po rozłożeniu może trwać do 30 dni.