Potężny superkomputer z nowatorskim podejściem. Do przesyłania informacji wykorzystuje światło

Superkomputer Jean Zay zajmuje powierzchnię 150 metrów kwadratowych i waży 43 tony. W największym stopniu wyróżnia go jednak inna cecha.
Potężny superkomputer z nowatorskim podejściem. Do przesyłania informacji wykorzystuje światło

Jest nią sposób przesyłania i przetwarzania informacji wykorzystujący światło. Francuski superkomputer to nie pierwszy lepszy sprzęt. Jest bowiem jednym z najbardziej zaawansowanych komputerów na świecie. Znajduje się pod tym względem w czołowej 500 najpotężniejszych superkomputerów.

Czytaj też: Jak powstaje materia? Superkomputer przewidział istnienie cząstki sześciokwarkowej

Współpraca mająca na celu zmodyfikowanie Jean Zay obejmowała firmy LightOn, GENCI i IDRIS. Igor Carron, będący założycielem tej pierwszej, stwierdził, że ten pilotażowy program umożliwia integrację nowej technologii obliczeniowej z superkomputerami. Po wykorzystywaniu obliczeń kwantowych kolejnym krokiem wydają się tzw. obliczenia hybrydowe.

Superkomputer Jean Zay został zmodyfikowany dzięki firmie LightOn

I choć technologia LightOn jest wykorzystywana przez społeczność badaczy od 2018 roku, to teraz może ona trafić do szerszego grona zainteresowanych. W efekcie już w ciągu najbliższych kilku miesięcy firmy mogłyby przeprowadzić badania poświęcone podstawom uczenia maszynowego, prywatności różnicowej, analizom obrazów satelitarnych czy przetwarzaniu języka naturalnego. Pomoże w nich fotoniczny koprocesor LightOn.

Czytaj też: Superkomputer Kestrel sięgnie po procesory Intel Sapphire Rapids i NVIDIA A100NEXT

Optyczna jednostka przetwarzająca wykorzystuje fotonikę, aby przyspieszać algorytmy losowe na dużą skalę. Współpracuje ona ze standardowym procesorem centralnym i najnowszą technologią procesorów graficznych NVIDIA A100. Jednym z celów stosowania tej technologii jest zmniejszenie całkowitego czasu potrzebnego na wykonywanie obliczeń oraz obniżenie zużycia energii w obszarze, który jest uważany za “kluczowy dla przyszłości nauk obliczeniowych i SI dla nauki”.