Superkomputer Kestrel sięgnie po procesory Intel Sapphire Rapids i NVIDIA A100NEXT

Segment HPC (sprzętów o wysokiej wydajności) rośnie w siłę i trudno się temu dziwić, bo bez niego postęp w świecie technologii (i nie tylko) byłby znacznie ograniczony. Dziś dowiedzieliśmy się o kolejnej planowanej instancji HPC w postaci superkomputer Kestrel, na którego zamówienie złożyło Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL).
Superkomputer Kestrel, procesory Intel Sapphire Rapids, GPU NVIDIA A100NEXT
Superkomputer Kestrel, procesory Intel Sapphire Rapids, GPU NVIDIA A100NEXT

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi Intela oraz NVIDIA superkomputer Kestrel wprowadzi badania nad energetyką na nowy poziom

Za stworzenie superkomputera Kestrel będzie odpowiadała firma Hewlett Packard Enterprise (HPE), która rozpocznie najważniejsze prace dopiero jesienią 2022 roku. Wtedy bowiem rozpocznie się instalacja nowego systemu w centrum danych Energy Systems Integration Facility (ESIF) firmy NREL. Jego ukończenie planowane na początek 2023 roku nie będzie równoznaczne z rozpoczęciem na nim prac, bo te będą już trwały od samego początku, jako że w swoim “okresie przejściowym” Kestrel ma uzupełniać obecny superkomputer Eagle.

Czytaj też: Szybko poszło. Snapdragon 8 Gen 1 ledwo zadebiutował, a już wiemy, do których smartfonów trafi

Kiedy system zostanie już skompletowany, superkomputer Kestrel przyspieszy znacząco badania nad efektywnością energetyczną i energią odnawialną. Dzięki swojej około 44-petaflopowej mocy obliczeniowej pozwoli wykonywać tę samą pracę, którą wykonywałby superkomputer Eagle pięciokrotnie szybciej. Dlatego też nic dziwnego, że ogłoszenie prasowe wspomina, że:

Eagle umożliwia przełomowe osiągnięcia badawczo-rozwojowe w wielu programach realizowanych w ramach Biura Efektywności Energetycznej i Energii Odnawialnej (EERE) Departamentu Energii, a te przełomowe osiągnięcia stanowią obiecującą zapowiedź postępów możliwych do osiągnięcia dzięki wysoce oczekiwanemu Kestrel.

Czytaj też: NVIDIA dała plamę z GeForce RTX 2060 12GB. Znamy specyfikację i szacowaną cenę

Swoją nazwę ten nowy superkomputer zawdzięcza sokołowi, a dokładniej mówiąc, pustułce o przenikliwym wzroku i inteligencji, co zostanie przekute również na poletko HPC. W Kestrel pokłada się bowiem nadzieje szybkiego postępu w badaniach i rozwoju energetycznym Departamentu Energii USA (DOE). W praktyce Kestrel będzie odgrywał kluczową rolę w obliczeniach w całym portfolio badawczym, wspierając badania nad materiałami obliczeniowymi, mechaniką kontinuum oraz symulacjami na dużą skalę i planowaniem przyszłych systemów energetycznych.

Czytaj też: PEM to trudny temat. Jak dbać o odpowiednią edukację?

Nie zapomniano o sferze hardware, wspominając, że heterogeniczna architektura Kestrel obejmie zarówno węzły wykorzystujące wyłącznie CPU, jak i te przyspieszane przez GPU. Wiemy, że ten superkomputer połączy w sobie Xeony nowej generacji, czyli Intel Sapphire Rapids oraz procesory graficzne NVIDIA A100NEXT, czyli najpewniej nowe akceleratory na bazie architektury Hopper, czyli z GPU wykonanym zgodnie z prawidłami MCM. Sięgnie też po HPE Slingshot oraz Cray ClusterStor E1000.