Rosja przeprowadziła i nagrała test hipersonicznego pocisku Cyrkon

Wiele się mówi i często wspomina się o drodze hipersonicznego pocisku Cyrkon, który jest jednym z kilku rodzajów broni tej klasy, nad którymi pracuje Rosja. Wedle prezydenta Władimira Putina, ten pocisk będzie w stanie latać z prędkością 9 razy większą niż prędkość dźwięku (ponad Mach 9) i mieć zasięg 1000 kilometrów.
wystrzelenie rosyjskiego pocisku Zircon z okrętu podwodnego, wystrzelenie rosyjskiego pocisku Zircon
wystrzelenie rosyjskiego pocisku Zircon z okrętu podwodnego, wystrzelenie rosyjskiego pocisku Zircon

Kolejny test hipersonicznego pocisku Cyrkon. Jego finalne sprawdziany zbliżają się wielkimi krokami

Na ten moment pociski Cyrkon ciągle są tajemnicą. Nie pomaga w tym fakt, że są rozwijane od dawna, a ich testy trwają również niebywale długo. Przykładowo W październiku ubiegłego roku miał miejsce jego test, w ramach którego ponoć po raz pierwszy został skierowany w cel na morzu. Ten „pierwszy pierwszy” test wystrzelenia z fregaty Admirał Gorszkow miał z kolei miejsce w styczniu 2020 roku.

Czytaj też: Nowy wymiar bombardowania, czyli Golden Horde Sił Powietrznych USA

Sprawdziany, jakie stawia się przed pociskami Cyrkon, są więc zaliczane jeden po drugim z mniej, bądź bardziej udanym skutkiem, ale zawsze Rosja osiąga mniej więcej planowany efekt testu. To dobra wiadomość dla tego kraju, bo Cyrkon mają trafić do czynnej służby już w następnym roku. Sięgną po niego rosyjskie krążowniki, fregaty i okręty podwodne.

Czytaj też: Ten akustyczny metamateriał blokuje do 94% hałasu, ale przepuszcza powietrze

Najnowszy test obejmował kolejny sprawdzian z udziałem fregaty Admirał Gorszkow na Morzu Białym, gdzie jej wyrzutnia przeprowadziła kolejny test hipersonicznego pocisku Cyrkon, który skończył się trafieniem w cel ćwiczeniowy oddalony o 400 kilometrów. Ponoć pocisk zachowywał się dobrze podczas lotu, co dobrze świadczy o finalnych próbach planowanych na listopad i grudzień.

Jak informowaliśmy już wcześniej, wedle dostępnych na ten temat informacji, hipersoniczny pocisk 3M-22 został zaprojektowany przez NPO-Machinostroeniya w Reutov. Ponoć może dotrzeć do celu oddalonego o 1000 km, rozwinąć prędkość ponad 9 Mach, czyli 11025 km/h i latać na wysokościach rzędu 28 kilometrów. Tam zresztą czuje się najlepiej, bo to ten pułap pozwala mu latać na takie dystanse i z taką prędkością.

Czytaj też: „Betonowy pancernik”, który stał się piekłem. Czym był Fort Drum?

Serwis Naval News wcześniej wskazał szacunki ekspertów, wedle których głowice bojowe pocisków Zircon mogą ważyć od 300 do 400 kg, a ich długość ma wynosić 8-10 metrów. Finalnie Zircon ma być wystrzeliwany z uniwersalnych pionowych wyrzutni 3S-14 na okrętach wojennych i podwodnych oraz z mobilnych wyrzutni rakiet przybrzeżnych.