Amerykańscy wojskowi inwestują w Overture – naddźwiękowy samolot pasażerski firmy Boom Technology Inc.

Amerykańskie Siły Powietrzne zainwestowały właśnie 60 milionów dolarów w firmę Boom Technology Inc., która przeznaczy te pieniądze na dalszy rozwój ich naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Overture.
boom-overture-naddzwiekowy

boom-overture-naddzwiekowy

Overture ma być duchowym następca Concorde’a, czyli biznesowym samolotem pasażerskim, na pokładzie którego zmieści się maksymalnie 88 pasażerów. Z zapowiedzi firmy wiemy również, że Overture będzie latał z prędkością poddźwiękową nad lądem i naddźwiękową nad wodą.

Jego maksymalna prędkość będzie wynosić 1,7 Macha, co według producenta powinno skrócić podróż między Londynem i Nowym Jorkiem do mniej więcej 3,5 godziny. Wiemy też, że samolot będzie latał na nieco większej wysokości, niż aktualnie używane samoloty pasażerskiej – tj. 18,2 km, zamiast standardowych 10-11 km wysokości.

Tyle teorii, w praktyce firma Boom Technology Inc. dopiero niedawno wybrała międzynarodowe lotnisko Piedmont Triad w Greensboro w Karolinie Północnej na miejsce swojego pierwszego zakładu produkcyjnego. Tam Boom planuje rozpocząć produkcję swoich naddźwiękowych samolotów w 2024 r. Pierwszy gotowy egzemplarz ma być skończony do 2025 r., jego pierwszy lot odbędzie się rok później i – jeśli do tej pory wszystko pójdzie zgodnie z planem – zacznie realizować kursy pasażerskie do 2029 r.

Amerykańskie Siły Powietrzne inwestują w Overture z kilku powodów

Jednym z nich jest na pewno deklaracja Boom Technology Inc., według której silnik Overture będzie w pełni kompatybilny ze „zrównoważonymi” paliwami, a sam samolot będzie miał zerowy ślad węglowy. Drugim, bardziej przyziemnym powodem jest to, że USAF potrzebuje szybkiego samolotu tych gabarytów do transportowania wyższych rangą wojskowych, realizowania misji specjalnych i misji rozpoznawczych.

Czytaj również: Samoloty hipersoniczne powracają

Zresztą pieniądze przekazane przez wojskowych pochodzą z programu AFWERX, którego celem jest wspieranie innowacji i przyspieszenie ich wdrożenia. Sam silnik Overture na pewno znajdzie zastosowanie w kilku innych, wojskowych projektach. Nie wspominając już o tym, że projekt Boom Technology Inc. ma potencjał aby stać się nowym Air Force One, czyli samolotem Prezydenta Stanów Zjednoczonych.