Pierwsza taka detekcja w historii. Maggie to jedna z największych struktur w Drodze Mlecznej

Naukowcy namierzyli w Drodze Mlecznej masywne włókno wodoru atomowego. Struktura ta została nazwana Maggie i jest jedną z najdłuższych, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w kosmosie.
Włókno Maggie zaznaczono przerywaną linią

Włókno Maggie zaznaczono przerywaną linią

Wszechświat narodził się ok. 14 mld lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Około 370 000 lat później powstał wodór, który buduje gwiazdy, pozwalając na przeprowadzanie reakcji termojądrowych tworzących cięższe pierwiastki. Mimo iż wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we Wszechświecie, wykrycie pojedynczych obłoków gazu wodorowego w ośrodku międzygwiezdnym jest szalenie trudne.

Czytaj też: Teleskop TESS odkrył dziwny obiekt, który strasznie kurzy

To z kolei oznacza kłopot w badaniu gwiazd we wczesnym stadium, które mogłyby dostarczyć wskazówek dotyczących ewolucji galaktyk i kosmosu. Teraz międzynarodowy zespół naukowców z Instytutu Astronomicznego Maksa Plancka (MPIA) zauważył coś nietypowego w naszej galaktyce. Mowa o masywnym włóknie wodoru atomowego, nazwanym Maggie. Odkrycie zostało opisane w Astronomy & Astrophysics. Szefem zespołu był Jonas Syed, doktorant z MPIA.

Tak wielkiego włókna jeszcze nie widzieliśmy

Używając anten Very Large Array (VLA) w Nowym Meksyku, naukowcy badali formowanie się obłoków molekularnych, przemianę wodoru atomowego w cząsteczkowy, pole magnetyczne galaktyk oraz zagadnienia związane z powstawaniem gwiazd.

Celem nadrzędnym jest ustalenie, jak dwa najpowszechniejsze izotopy wodoru łączą się, tworząc gęste obłoki molekularne, z których rodzą się nowe gwiazdy. Proces prowadzący do przemiany wodoru atomowego w cząsteczkowy jest mało poznany. Dlatego właśnie odkrycie włókna Maggie jest tak cenne.

Największe znane obłoki molekularne mierzą zazwyczaj ok. 800 lat świetlnych, włókno Maggie to prawdziwy rekordzista – mierzy 3900 lat świetlnych i ma 130 lat świetlnych szerokości. Obiekt jest oddalony od nas o 55 000 lat świetlnych – znajduje się dosłownie po drugiej stronie Drogi Mlecznej.

Przeprowadzone obserwacje potwierdzają, że Maggie jest spójną strukturą. Włókno zostało odkryte przez Juana D. Solera z Uniwersytetu Wiedeńskiego, który nazwał je na cześć najdłuższej rzeki w jego rodzinnej Kolumbii – Magdaleny (po angielsku Margaret, czyli Maggie).

Analizy wykazały, że Maggie zawiera ok. 8% wodoru cząsteczkowego. Gaz zbiera się w różnych punktach wzdłuż włókna i wodór atomowy stopniowo będzie kondensował w wodór cząsteczkowy. Wciąż jednak wiele pytań o Maggie pozostaje bez odpowiedzi.