Robot karmiący, który nauczy się naszych zachowań otrzymał grant w wysokości 1,5 mln dolarów

Wraz z postępującym starzeniem się naszego społeczeństwa, coraz więcej ludzi będzie wymagało stałej opieki. Kto będzie ją świadczył? Roboty oczywiście.
robot-karmiacy

robot-karmiacy

Według WHO w latach 2015-2050 odsetek światowej populacji w wieku powyżej 60 lat wzrośnie prawie dwukrotnie, z 12 do 22 proc. Starzejąca się populacja na świecie oznacza, że ​​będziemy potrzebować nowych rozwiązań, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

W ten scenariusz wierzy na przykład Tapomayukha Bhattacharjee z Cornell University, który stworzył robotyczne ramię zaprojektowane z myślą o karmieniu ludzi, którzy nie są w stanie poruszać się samodzielnie.

Oprócz samego ramienia, Bhattacharjee i jego zespół pracują nad udoskonaleniem jego sterowania – tj. nad algorytmem uczenia maszynowego, który pozwoli na spersonalizowanie działania robotycznego ramienia, dostosowując go do każdego, pojedynczego użytkownika

– Jeśli naprawdę chcemy długoterminowego rozwiązania w zakresie opieki, rozwiązanie musi być spersonalizowane dla użytkownika. Pacjent i jego ludzki opiekun potrzebują czasu, aby się do siebie przyzwyczaić, tak samo jest z pacjentem i jego robotem. – mówi Bhattacharjee

Projektowi przyznano czteroletni grant w wysokości 1,5 miliona dolarów w ramach programu National Robotics Initiative organizacji National Science Foundation, aby pomóc mu w opracowaniu rozwiązań z zakresu robotyki opiekuńczej dla osób niepełnosprawnych fizycznie.