Bardzo możliwe, że takie prędkości towarzyszyć będą standardowi 6G. Na razie jednak 3rd Generation Partnership Project – międzynarodowa organizacja, która zajmuje się tworzeniem standardów dla systemów telefonii komórkowej – nie zdefiniowała jeszcze żadnych wytycznych dla łączności 6G.
Z istniejącymi standardami, czy bez nich, kilka podmiotów już teraz samodzielnie zdefiniować standard 6G. W zeszłym roku pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że LG Electronics zapowiada testy łączności bezprzewodowej 6G. Chiny, również w zeszłym roku, ogłosiły całemu światu, że mają już satelitę 6G.
Czytaj również: My czekamy na szerszy dostęp do 5G, a LG pobiło właśnie rekord zasięgu 6G
Sieć 6G: rekordowy transfer danych
Tym razem mamy nieco bardziej przyziemny (chociaż nadal bezprzewodowy) eksperyment związany z przesyłaniem danych, który poprowadził profesor You Xiaohu z laboratorium w Nanjing.
Autor eksperymentu twierdzi, że udało mu się osiągnąć prędkość transmisji 206,25 Gbps w środowisku laboratoryjnym. Dokładny opis badania nie ukazał się jeszcze w żadnym czasopiśmie naukowym, więc samo badanie nie zostało jeszcze zweryfikowane. Jeśli jednak prędkość ta zostanie potwierdzona, będzie to nowy światowy rekord jeśli chodzi o bezprzewodową transmisję danych w zakresie częstotliwości 300 GHz – 3THz.
Badanie było realizowane w ramach specjalnego projektu rządowego, w którym laboratorium Purple Mountain współpracuje z Uniwersytetem Fudan i krajowym gigantem telekomunikacyjnym China Mobile w celu stworzenia technologicznych fundamentów pod technologię 6G. To, że 3rd Generation Partnership Project nie stworzyła jeszcze obowiązującej definicji sieci 6G nie oznacza, że Chiny będą czekać z rozwojem swoich technologii telekomunikacyjnych.