Jeden skan siatkówki oka pozwoli na ocenę ryzyka wystąpienia zawału serca

Naukowcy z Uniwersytetu Leeds stworzyli algorytm maszynowego uczenia się, który może analizować skany siatkówki oka wykonane podczas rutynowej wizyty u optyka lub kliniki okulistycznej i identyfikować pacjentów z wysokim ryzykiem zawału serca.
skan-siatkowki-oka-zawal-serca

skan-siatkowki-oka-zawal-serca

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds wyszli z założenia, że zmiany w naczyniach krwionośnych siatkówki mogą być wskaźnikiem większego problemu – tj. być powodowane chorobami sercowo-naczyniowymi, które mogą prowadzić do o wiele poważniejszych problemów z sercem.

Dlatego też stworzyli nowy algorytm maszynowego uczenia się i wytrenowali go, aby był w stanie wykrywać zmiany naczyń w siatkówce, które mogą zwiastować potencjalne problemy.

— Choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawały serca, są główną przyczyną wczesnej śmierci na całym świecie i drugim co do wielkości zabójcą w Wielkiej Brytanii. Powoduje to chroniczny zły stan zdrowia i nieszczęście na całym świecie. Opracowana przez nas technika otwiera możliwości zrewolucjonizowania badań przesiewowych chorób serca. Skany siatkówki są stosunkowo tanie i rutynowo stosowane w wielu gabinetach optycznych. W wyniku zautomatyzowanego badania przesiewowego pacjenci o wysokim ryzyku zachorowania mogą być kierowani do specjalistycznych usług kardiologicznych. – mówi prof. Alex Frang, który nadzorował badanie.

Skan siatkówki analizowany przez algorytm – skuteczność mogłaby być wyższa

Nowy algorytm, w ramach treningu, przeanalizował skany siatkówki i wyniki badań kardiologicznych ponad 5 tys. osób. Dysponując tymi danymi, był w stanie znaleźć powiązania pomiędzy stanem naczyń w siatkówce i kondycją serca pacjenta.

Po stworzeniu odpowiedniego wzorca, narzędzie jest w stanie oszacować wielkość i wydajność lewej komory sercowej, której zmiany często powiązane są ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. W połączeniu z danymi demograficznymi o pacjencie, jego wieku, płci, etc. algorytm podaje prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca w ciągu 12 miesięcy od badania.

Czytaj również: Wystarczy pojedynczy skan siatkówki, żeby dowiedzieć się kiedy umrzesz

Skuteczność? Twórcy algorytmu twierdzą, że aktualnie jest on w stanie postawić trafną diagnozę w przypadku 70-80 proc. pacjentów. Z jednej strony wynik ten nie powala, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę niski koszt i powszechność wykonywania skanów siatkówki oka, otrzymamy dodatkowe, tanie i powszechne narzędzie diagnostyczne, które jest w stanie ratować życie pacjentom.