Snapdragon 8 Gen 1 w nowym Xiaomi nie zachwyca

Premiera serii Xiaomi 12 wyposażonej w nowy SoC Qualcomm już za nami. Zaczynają się więc pojawiać pierwsze recenzje, z których najbardziej interesujące są te skupione na modelu Pro. Okazuje się bowiem, że to właśnie w tym smartfonie Snapdragon 8 Gen 1 choć powinien zachwycać, wcale nie rzuca na kolana wydajnością.
xiaomi 12
xiaomi 12

Podczas premiery flagowego Snapdragona, Qualcomm pochwalił się wieloma możliwościami, jakie oferuje ich nowy chipset. Przypomnijmy tylko, że zgodnie z oczekiwaniami, wykorzystuje (jako pierwszy układ firmy) najnowszą architekturę Armv9 firmy Arm. Na ośmiordzeniowy procesor Kryo składa się rdzeń główny Cortex-X2 3,0 GHz, trzy wydajnościowe rdzenie Cortex-A710 2,5 GHz i cztery Cortex-A510 1.8GHz. Dodatkowo wyprodukowano go z wykorzystaniem 4nm procesu technologicznego. Nowy procesor, wedle zapewnień, ma oferować do 20 proc. lepszą wydajność ogólną i do 30 proc. większą wydajność energetyczną względem poprzedniego flagowca.

Czytaj też: Moto Edge X30 otrzyma dużą aktualizację. Przynosi poprawki wydajności dla Snapdragona 8 Gen 1 i nie tylko

Jak jednak procesor spisuje się w smartfonach? Motorola musiała niedawno wydać kolejne poprawki, skupiające się właśnie optymalizacji działania Snapdragona w Moto Edge X30, a teraz dowiadujemy się, jak sytuacja wygląda w Xiaomi 12 Pro. Do siedzi zaczęły bowiem wpływać pierwsze recenzje urządzenia, które w gruncie rzeczy są pozytywne. Jeśli jednak zagłębić się w szczegóły, to wydajnością nie ma co się zachwycać, bo takowa porównywalna jest do poprzedniego flagowca.

Snapdragon 8 Gen 1 ledwo zadebiutował, a już wiemy, do których smartfonów trafi

Pierwsze testy wskazują, że Snapdragon 8 Gen 1 ma trudności z utrzymaniem wysokiego poziomu wydajności w czasie, ponieważ spada o prawie 40% po zaledwie kilku minutach spędzonych na benchmarkowym teście CPU Throttling Test. Ten spadek wydajności wydaje się być konieczny, aby Snapdragon 8 Gen 1 się nie przegrzał, bo procesor już osiąga 44 stopnie przy 60% mocy . Dlatego wydaje się, że celowo ogranicza swoją wydajność, aby zapobiec takim sytuacjom.

Nie brzmi to jednak dobrze, choć warto pamiętać, że na razie testowane są tylko chińskie modele i być może, kiedy Xiaomi 12 Pro trafi już na rynek globalny, problemy zostaną wyeliminowane. W końcu Xiaomi jest obecnie dopiero drugim producentem, który wykorzystał Snapdragon 8 Gen 1 w swoim smartfonie.