Dozowanie insuliny z telefonu – FDA zatwierdziła pierwszą aplikację mobilną dla cukrzyków

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła aplikację na smartfony od Tandem Diabetes Care, która pozwala na zaprogramowanie pompy insulinowej t:slim X2 od tego samego producenta. Aplikacja dostępna jest zarówno na smartfony z Androidem jak i z iOS.
dozowanie-insuliny-z-telefonu

dozowanie-insuliny-z-telefonu

Jest to spora zmiana dla osób chorych na cukrzycę, jeśli chodzi o wygodę obsługiwania pomp insulinowych. Do tej pory musieli oni programować dawki insuliny bezpośrednio w swojej pompie. Teraz otrzymali możliwość robienia tego samego za pomocą mobilnej aplikacji, co jest znacznie wygodniejszym i o wiele bardziej dyskretnym rozwiązaniem.

Chociażby dlatego, że dzięki bezprzewodowej łączności z aplikacją, pompę można zamontować sobie w niewidocznym miejscu, Skoro całe sterowanie, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie możliwe jest do wykonania zdalnie. Sama aplikacja też oferuje swoim użytkownikom kilka wygód – m.in wyświetla historię przyjmowania insuliny oraz prognozy dot. poziomu cukru we krwi. No i wyświetla wszystkie potrzebne alerty i alarmy, które mają przypominać o regularnym przyjmowaniu insuliny.

Dozowanie insuliny z telefonu: mobilna aplikacja pozwoli na więcej

Tandem Diabetes Care zapewne nie przestanie rozwijać swojej aplikacji zaraz po tym, jak została ona zatwierdzona przez FDA. Założę się, że niedługo, oprócz łączności z pompą, aplikacja zainstalowana na telefonie pacjenta będzie mogła łączyć się z czujnikami sprawdzającymi aktualny poziom cukru we krwi i na podstawie tych danych automatyzować działanie pompy insulinowej. Dzięki temu urządzenia te powinny stać się praktycznie bezobsługowe.

Czytaj również: Koniec wstrzykiwania insuliny? Komórki macierzyste pomogą w walce z cukrzycą

Do czasu znalezienia skutecznego sposobu leczenia cukrzycy, jest to aktualnie najlepsza opcja. Miejmy nadzieję jednak, że tylko tymczasowo.