Eksploracje świata podziemnego. Odkryto nowe wirusy

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory odkryli nowe wirusy glebowe. Jakie tajemnice skrywają?
Bez gleby nie ma życia

Bez gleby nie ma życia

Gleba jest wszędzie. Stanowi pożywkę dla roślin, gąbkę dla deszczu, a ponadto skrywa cały mikrokosmos pełny życia. Tętni życiem, choć tak naprawdę niewiele wiemy, co dokładnie dzieje się tuż pod powierzchnią ziemi.

Czytaj też: Tak ewoluował powszechny wirus. Badanie sięga aż do prehistorii

Badania przeprowadzone przez uczonych z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) rzucają nowe światło na identyfikację wirusów glebowych i lepsze zrozumienie ich roli na Ziemi. Większość z tych wirusów infekuje bakterie, dlatego uważa się, że odgrywają one ważną rolę w utrzymaniu populacji mikroorganizmów.

Wirusy występują w przyrodzie w dużych ilościach. Ponieważ jest ich tak wiele w każdej próbce gleby, identyfikacja różnych wirusów staje się wyzwaniem.Janet Jansson z PNNL

Naukowcy z PNNL zebrali próbki gleby z łąk w Waszyngtonie, Iowa i Kansas i rozpoczęli dogłębną analizę składu gleby. Wykorzystując technikę sekwencjonowania genetycznego oraz moc obliczeniową National Energy Research Scientific Computing Center odkryli nieznane wcześniej wirusy glebowe. Wyniki ich badań zostały opublikowane w Communications Biology.

Różne klimaty, różne wirusy

Gleby Waszyngtonu, Iowa i Kansas wybrano nieprzypadkowo. W każdym z tych miejsc występuje inna ilość opadów. Waszyngton jest suchy, Iowa wilgotna, a Kansas pośrodku.

Wybraliśmy próbki z miejsc o różnej wilgotności gleby, aby sprawdzić, czy ma to wpływ na rodzaj i ilość występujących tam wirusów. Wilgotniejsza gleba zawiera więcej bakterii, a wiele wirusów glebowych zaraża bakterie.Ruonan Wu z PNNL

Dokonano ciekawej obserwacji – niektóre wirusy są liczniejsze w suchej, a nie wilgotnej glebie. Z czego to wynika?

W suchszym klimacie w glebie znajduje się mniej, ale bardziej zróżnicowanych mikroorganizmów. Względny niedobór bakteryjnych żywicieli oznacza, że w najlepszym interesie wirusa jest utrzymanie żywiciela przy życiu.Ruonan Wu

Wirusy żyjące w suchej glebie często zawierały specjalne geny, które potencjalnie mogły przekazać swojemu potomstwu. Te mogłyby dać im “supermoce”. Panuje powszechne przekonanie, że potrzeba więcej badań, aby zrozumieć rolę tych genów wirusowych.