Fala wyjątkowa, jakiej jeszcze nie było. Prawie trzy razy wyższa od otoczenia

U wybrzeży wyspy Vancouver zarejestrowano rekordową 17,6-metrową falę wyjątkową. To najbardziej ekstremalna tego typu fala, jaką wykryto w historii.
Fale wyjątkowe są dwa razy wyższe od otaczającego morza

Fale wyjątkowe są dwa razy wyższe od otaczającego morza

Mianem fali wyjątkowej określa się fale morskie o wysokości znacznie większej niż typowe fale w danych warunkach pogodowych. Są one przynajmniej dwa razy wyższe od standardowych fal.

Rekordową falę o wysokości czteropiętrowego budynku zarejestrowano w listopadzie 2020 r. Udało się to firmie MarineLabs Data Systems, a jej szczegółowa charakterystyka została opisana w Scientific Reports.

Czytaj też: Niewidzialne trzęsienie wywołało tsunami. Naukowcy na tropie zagadki

Pierwsza wykryta fala wyjątkowa została wykryta u wybrzeży Norwegii w 1995 r. Nazwana falą Draupnera mierzyła 25,6 m, podczas gdy okoliczne fale nie przekraczały wysokości 12 m. Fala zarejestrowana przez MarineLabs w Ucluelet na zachodnim wybrzeżu Vancouver miała 17,6 m wysokości – blisko trzy razy więcej niż okoliczne fale o 6 m wysokości.

Proporcjonalnie, fala w Ucluelet jest prawdopodobnie najbardziej ekstremalną falą wyjątkową, jaką kiedykolwiek zarejestrowano. Tylko kilka fal w wysokich stanach morza zostało bezpośrednio zaobserwowanych, ale nigdy o takiej wielkości. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia jest raz na 1300 lat.dr Johannes Gemmrich z University of Victoria

Rekordowa fala w Ucluelet została zarejestrowana przez jedną z boi MarineLabs rozmieszczonych na Amphitrite Bank, 7 km od Ucluelet. Boja jest częścią sieci czujników morskich, które składają się na platformę CoastAware firmy MarineLabs.

CoastAware firmy MarineLabs dostarcza dane z sieci 26 boi strategicznie rozmieszczonych na liniach brzegowych i w oceanach w całej Ameryce Północnej. W 2022 r. firma planuje ponad dwukrotnie zwiększyć liczbę lokalizacji czujników, dzięki czemu do końca roku jej flota boi osiągnie blisko 70.

Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa i podejmowania decyzji w zakresie operacji morskich i społeczności przybrzeżnych poprzez powszechne pomiary linii brzegowych na świecie. Uchwycenie tej rekordowej fali, tuż na naszym podwórku, jest pokazem mocy technologii zapewniających bezpieczeństwo morskie.dr Scott Beatty, prezes MarineLabs