Intel na rynku smartfonów? Firma szuka specjalistów od energooszczędnych architektur GPU

Sam fakt, że najpopularniejszym systemem na świecie jest obecnie Android, jasno wskazuje, że na rynku mobilnym kryją się ogromne pieniądze, na których niektórzy giganci nie położyli jeszcze rączki. AMD poczyniło już pierwsze kroki w sektorze ultramobilnym, współpracując z Samsungiem nad Exynosem 2200, ale Intel nie ma takich możliwości. Jednak Intel na rynku smartfonów może prędzej, czy później zawitać, bo firma poszukuje obecnie specjalistów od energooszczędnych architektur GPU.
Intel na rynku smartfonów,energooszczędnych architektur GPU, Intel
Intel na rynku smartfonów,energooszczędnych architektur GPU, Intel

Czyżby nowy plan Intela zakładał konkurowanie z gigantami na rynku mobilnym? Intel na rynku smartfonów zrobiłby ogromne zamieszanie tuż obok m.in. procesorów graficznych Mali

Intel nie kryje się z ogłoszeniami na temat swoich planów w tej kwestii, choć trudno byłoby utrzymać je w tajemnicy, jako że firma potrzebuje wyjątkowo sprawnych inżynierów, którzy przekują jej wizję na rzeczywistość. Z tego co już jest pewne, Intel przygotowuje centrum rozwoju procesorów graficznych w Wielkiej Brytanii, które będzie zlokalizowane jakieś 150 km od Londynu.

Czytaj też: [Aktualizacja] Intel opóźni premierę kart graficznych? Wszystko, co wiemy o kartach graficznych Intel Arc

W biurze znajdzie się grupa wykwalifikowanych inżynierów (o ile uda się ich skompletować), którzy zajmą się opracowaniem energooszczędnych architektur GPU dla mobilnych urządzeń komputerowych. Intel szuka obecnie m.in. starszego inżyniera ds. projektowania sprzętu.

Kompletujemy zupełnie nowy zespół w Wielkiej Brytanii, który skupi się wyłącznie na wiodących w swojej klasie architekturach i projektach procesorów graficznych o niskim poborze mocy, aby umożliwić stworzenie następnej generacji przenośnych komputerów. Wymaga to udokumentowanych umiejętności z zakresu wielu dyscyplin inżynieryjnych, takich jak architektura, projektowanie sprzętu, projektowanie sterowników programowych, a wszystko to w kontekście niskiego poboru mocy.– To fragment opisu stanowiska Design Engineer zamieszczonego przez Intel Xe Architecture and IP Engineering (XAE) Low Power Group.

Czytaj też: Czy adapter SO-DIMM do DIMM dla DDR5 może rozwiązać problem niskiej dostępności DDR5?

Z tego wszystkiego wynika, że Intel zatrudnia obecnie inżynierów z Wielkiej Brytanii w celu opracowania zupełnie nowej architektury GPU o niskim poborze mocy, która będzie konkurować z przede wszystkim Arm i Imagination Technologies. Jako że większość z nas posiada smartfony, które są napędzane właśnie Cortexami (rdzenie CPU) albo Mali (GPU), bazującymi na architekturze ARM, to możecie domyślić się, z jaką potęgą Intel chce zawalczyć.

Co ciekawe, ponoć przedstawiciele Intela spotykają się już z zespołem zajmującym się rozwojem GPU Mali w Arm Technologies oraz zespołem zajmującym się rozwojem PowerVR w Imagination Technologies. Wszystko sprawia wrażenie tego, jakby Intel chciał w rzeczywistości podkraść specjalistów z obu tych firm do swojego dzieła, które jest owiane na ten moment tajemnicą.

Czytaj też: Intel Core i9-13900K w benchmarku. Oto wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake [Aktualizacja]

Jednak jako że architektura Xe-LP jest już obecna w GPU dla notebooków, są duże szanse, że producent dąży albo jej godnego zamiennika, albo nawet układu z myślą o smartfonach. Na to pierwsze nawet określenie “przenośny” (portable) w opisie samego stanowiska.