Niestety podkręcanie procesorów Alder Lake spoza serii K umożliwia tylko z pozoru sięgnięcie po wyższą wydajność, niższym kosztem
Dla przypomnienia, podkręcanie procesorów Alder Lake spoza serii K wymaga odpowiedniej płyty głównej, pozwalającej ustawiać parametr BCLK (Base Clock – zegar podstawowy). Wbrew pozorom, nie jest to “kolejna zwyczajna opcja”, którą można regulować, a coś powiązanego ze specjalnym układem. Ten jest zainstalowany jako oddzielny komponent na płycie głównej i kontroluje zegar bazowy (BCLK) wszystkich głównych elementów systemu, a w tym również procesora.
Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko, co wiemy o kartach graficznych Intel Arc. Znamy kolejny szczegół technologii
Powodem, dla którego nie wszystkie płyty główne mają ten (pozornie kluczowy) element, jest fakt, że same procesory Alder Lake mają już wbudowany bezpośrednio w nie wydajny generator zegara BCLK. Ten nie jest jednak idealny, bo z jego wykorzystaniem nie można zwiększyć częstotliwości powyżej 103 MHz bez wprowadzenia niestabilności na innych magistralach, co oznacza, że procesor może być podkręcony tylko o ~3% za pomocą tej metody.
Czytaj też: AMD inspiruje konkurencję, czyli procesory graficzne MCM od Intela
Dlatego właśnie potrzebny jest zewnętrzny generator zegara, aby ominąć ten wewnętrzny Intela. Jest to więc ważny dodatek do płyty głównej, ale zwyczajnie niewymagany, aby zapewnić platformie stabilność, dlatego nie wszystkie modele są w niego wyposażone. Nic dziwnego – zwiększa to koszt płyty głównej, dlatego trudno o taki dodatek w budżetowych opcjach, gdzie liczy się każde możliwe cięcie.
Czytaj też: Taktowanie Radeon RX 6950XT sprawi, że AMD jeszcze bardziej odskoczy zegarami od kart GeForce
- Asus
- Maximus Z690 Formula
- Z690 Extreme
- Z690 Hero
- Z690 Apex
- Strix B660 G/F Gaming Wifi
- MSI
- Z690I Unify
- Z690 Unify X
- Z690 Ace
- Gigabyte
- Z690 Aorus Tachyon
- ASRock
- Z690 Aqua OC
Dlatego też podkręcanie procesorów Alder Lake spoza serii K dla samego uzyskania wyższej wydajności niskim kosztem, jest niemożliwe. Obecnie bowiem tylko kilka płyt głównych (lista powyżej) posiada ten zewnętrzny generator zegara i tak się składa, że akurat należą do tych z najwyższej półki (kosztują więcej, niż sam procesor) i występują w wersji wyłącznie z pamięciami DDR5, które również są droższe od DDR4, co potęguje jeszcze bardziej cenę platformy, niwelując zyski tym niestandardowym OC.