Problem parujących okularów rozwiązany permanentnie. Potrzebna tylko plazma tlenowa i specjalna folia

Codzienne życie z okularami w dobie pandemii z pewnością spełzało niejednemu sen z powiek przez osadzającą się na nich wilgoć. Wtedy preparaty zapobiegające parowaniu zyskały na popularności, ale nie są idealne i dlatego naukowcy z Nanyang Technological University postanowili raz na zawsze rozwiązać problem parujących okularów w swoich laboratoriach. Wynik prac widzicie powyżej w porównaniu powierzchni przezroczystego plastiku po wystawieniu na parę unoszącą się ze szklanki wypełnionej ciepłą wodą.
Problem parujących okularów rozwiązany, Problem parujących okularów
Problem parujących okularów rozwiązany, Problem parujących okularów

Dzięki specjalnej folii, soczewki nie tylko przestają parować, ale też czyszczą się z mikroorganizmów po wystawieniu na słońce

Soczewki okularów parują zawsze przy wystawieniu ich na nagłą różnicę temperatur, kiedy to osadzają się na nich mikrocząsteczki wody i jedynym rozwiązaniem na ten problem jest zabezpieczenie soczewek odpowiednim preparatem. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo taki preparat traci swoje właściwości z biegiem czasu i przez to wymaga częstej wymiany. Nic więc dziwnego, że naukowcy poszukują odpowiedniej alternatywy, która nie tylko rozwiąże problem parujących okularów, ale też będzie tania w implementacji.

Czytaj też: W wychwytywaniu CO2 z atmosfery pomogą nam bakterie

Zespół naukowców z singapurskiego Nanyang Technological University zdołał to osiągnąć, stawiając na wystawianie soczewek na działanie plazmy tlenowej oraz specjalnej folii. Pierwszy etap zarówno oczyszcza powierzchnię soczewki, jak i zwiększa jej przyczepność, dzięki czemu następnie można zaaplikować na nią cienką, dwuwarstwową folię w nietypowy sposób.

Czytaj też: Naukowcom udało się zarejestrować aktywność ludzkiego mózgu w momencie śmierci

Folia składa się z dwutlenku krzemu oraz dwutlenku tytanu i jest nakładana na soczewkę z przezroczystego tworzywa sztucznego w procesie pulsacyjnego osadzania laserowego. Proces ten polega na wykorzystaniu lasera do odparowania każdej z dwóch warstw materiału w komorze próżniowej. Odparowany dwutlenek krzemu i dwutlenek tytanu unosi się ku górze i tym samym jest precyzyjnie osadzany na plastikowym podłożu.

Czytaj też: Czym jest Resizable Bar i Smart Access Memory? To jedna z tych technologii, w której króluje AMD

Dzięki tak wzbogaconemu plastiku, mikroskopijne kropelki wody zamiast osadzać się na soczewce w formie pary, rozpraszają się w ciągu 93 milisekund i tym samym tworzą jednolitą, dobrze widoczną warstwę. Co ważne, wedle testów folia jest antyrefleksyjna, odporna na ścieranie oraz odrywanie, a po wystawieniu na działanie światła słonecznego (lub innego źródła światła ultrafioletowego), dwutlenek tytanu zaczyna rozkładać zanieczyszczenia organiczne, takie jak cząsteczki brudu i bakterie.