Problem z temperaturami Alder Lake? Miedziany IHS od RockItCool je rozwiąże

Od premiery pierwszych Alder Lake minęło już sporo czasu, dlatego oficjalnie możemy powiedzieć, że to świetne i obecnie najwydajniejsze procesory, które dręczy wyłącznie wysoki pobór prądu i temperatury. Te drugie są często powodem, dla którego najwydajniejsze układy -K nie są w stanie osiągać wysokiego taktowania i choć Intel popełnił małe wpadki, to na szczęście rynek moderów postarał się je zniwelować. Miedziany IHS od RockItCool jest najnowszym tego przejawem.
Problem z temperaturami Alder Lake, Miedziany IHS od RockItCool, RockItCool
Problem z temperaturami Alder Lake, Miedziany IHS od RockItCool, RockItCool

Na bolączki Core 12. generacji można przymknąć oko, choć zamiast tego lepiej na własną rękę rozwiązać problem z temperaturami Alder Lake

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się dwa warte uwagi sprzęty modyfikujące platformy Alder Lake. Jeden jest zdecydowanie mniej inwazyjny, bo obejmuje wymianę ramki montażowej na nową, poprawioną, ale wydrukowaną w 3D według nieoficjalnego projektu, która rozwiązuje problem wyginania się IHSa, czyli odpromiennika ciepła. Bez niego docisk chłodzenia do tej “srebrnej części CPU”, prezentuje się tak:

Czytaj też: Czy Core i9-12900KS ma sens? Porównanie wydajności z i9-12900K odpowiada na pytanie

Jednak wystarczy rozwiązać to wymianą ramki albo (znacznie prościej) podłożeniem podkładek pod tą standardową, aby zapewnić lepszy docisk na poziomie chłodzenie-IHS.

Do jednak może niektórym nie wystarczyć i dlatego firma RockItCool opracowała autorski miedziany IHS produkowany z wykorzystaniem obrabiarek CNC, którego można wymienić na ten standardowy (srebrny). Jak zapewne wiecie, miedź jest znacznie lepszym przewodnikiem ciepła, a gdyby tego było mało, RockItCool zapewnił w przypadku procesorów Alder Lake zwiększoną o 9,5% powierzchnię samego IHSa, uzupełniając to gładszą powierzchnią (o mniejszej ilości niewidocznych dla oka mikroubytków, które uzupełnia pasta termoprzewodząca).

Czytaj też: Hakerzy jednoczą się przeciw Rosji. Wojna z Ukrainą trwa również w świecie cyfrowym

Efekt? Ponoć spadek temperatury o nawet 15 stopni Celsjusza (z 85 do ~70). Problem? Nie jest to takie proste, żeby wymienić IHS w nowoczesnych procesorach, bo między nim, a rdzeniem znajduje się ciekły metal. Ten jest równocześnie wymagany do przeprowadzenia wymiany tradycyjnego IHSa na ten miedziany, a gdyby tego było mało, mimo sporego nakładu prac musicie pożegnać się z gwarancją. Dodatkowo sam zestaw do tanich nie należy, bo choć IHS RockItCool kupicie za 32,99$, to sprzęt do przeprowadzenia operacji kosztuje już prawie 100 dolarów.