Procesorowe plany Intela. Firma ujawnia szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake

Nie tylko oficjalna data premiery kart graficznych Intel Arc przestała być tajemnicą po konferencji Intela dla inwestorów. Podczas niej poznaliśmy też te procesorowe plany Intela, które obejmują szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake.
Intel szykuje specjalną wersję flagowego procesora
Intel szykuje specjalną wersję flagowego procesora

Intel pokazał flagowy procesor Raptor Lake

W naszym zbiorczym artykule oto wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake, którego sugerujemy śledzić każdemu zainteresowanemu, już nie raz wspominaliśmy o flagowym procesorze Intel Core 13900K. Wycieki z baz danych najwyraźniej miały swój powód, bo Intel już bawi się procesorem i pokazał go nawet w ramach prezentacji na swojej konferencji. Wprawdzie zabrakło konkretnych szczegółów i tym bardziej wydajności, ale procesor został potwierdzony, jako “idealny wybór dla twórców” i jednoczesnej pracy na wielu frontach.

Czytaj też: Procesor graficzny Larrabee sprzedany, czyli Intel i jego wyboista graficzna przygoda

Mówiąc dokładnie, prezentacja objęła pokaz tego, jak współpracują ze sobą 24 rdzenie, zapewniające systemowi dostęp do 32 wątków. To powód połączenia 8 rdzeni Performance (16 wątków) z 16 fizycznymi rdzeniami Efficient w ramach czterech klastrów (16 wątków). W demonstracji Intel pochwalił się działaniem funkcji Thread Director, która sprawia, że po zminimalizowaniu okna z wymagającym renderem, wszystkie wątki rdzeni Performance przestały się nim zajmować, pozostawiając w pracy wyłącznie rdzenie Efficient.

Czytaj też: Wzrost cen NAND potwierdzony przez ogromne straty. Czy warto śpieszyć się z zakupem SSD?

Oczywiście taka funkcja jest nam doskonale znana i spokojnie, można ją dezaktywować:

Przykładowo przy działaniu w ramach zrównoważonego planu działania, rdzenie Performance zawsze będą zajmować się priorytetowo zmaksymalizowanym programem, oddając te w tle rdzeniom Efficiency, ale przy planie Wysokiej Wydajności ten schemat działania ustanie– pisaliśmy dla Was w artykule o Thread Director.

Co po Core 13. generacji?

Jeśli czekacie na Core 14. i 15. generacji, mogę Was uspokoić – będzie zdecydowanie warto. Te zadebiutują kolejno w 2023 i 2024 roku pod nazwą Meteor Lake i Arrow Lake, zapewniając zupełnie nowe podstawy zarówno po stronie architektury, jak i technologii produkcji. Nie tylko sięgną po bardziej zaawansowaną technologię, ale też połączą w ramach jednego pakietu różne matryce krzemowe.

Czytaj też: [Aktualizacja] Oficjalna data premiery kart graficznych Intel Arc. Firma wreszcie przestała milczeć

W obu rodzinach poza obecnością procesora graficznego Xe-HGP, doczekamy się trzech matryc dedykowanych CPU i wyprodukowanych w technologii Intel 4 (nie Intel 7, jak obecnie), Intel 20A i N3 przez fabryki TSMC. Dziś po raz pierwszy Intel potwierdził, że Arrow Lake zastąpi Meteor Lake i spodziewamy się, że najprawdopodobniej będzie wykorzystywał tę samą platformę co Meteor Lake.