Akumulatory dla okrętów podwodnych projektu U212 NFS z pierwszym kamieniem milowym
Organizacja Współpracy w Zakresie Uzbrojenia (OCCAR) poinformowała 16 marca, że nowy system akumulatorów na bazie litu dla U212 NFS pomyślnie zakończył przegląd projektu. To jest równoznaczne z kolejnym kamieniem milowym w myśl dostarczenia okrętu na służbę, bo gdyby akumulatory utknęły na tym etapie, opóźnienie zaliczyłby cały okręt. Przegląd projektu był w tym przypadkiem obowiązkowym krokiem naprzód w rozwoju, ewentualnej produkcji i integracji na pokładzie okrętów U212 NFS.
Czytaj też: Czym są PPZR Piorun? W nasze rodzime zestawy rakiet przeciwlotniczych uwierzyło nawet USA
Nie jest to oczywiście przypadkiem, bo głównymi celami w SDR było wykazanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i zwiększenie pojemności operacyjnej całego pakietu akumulatorów litowych. Pozytywne zaliczenie SDR zostało osiągnięte dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych stron pod przewodnictwem Fincantieri, ale to nie koniec wyzwań stawianych przed tymi akumulatorami.
W przyszłości czekać je będzie tak zwany Krytyczny Przegląd Projektu, który definitywnie zakończy prace nad tym innowacyjnym i strategicznym systemem magazynowania energii, mającym spełniać wymagania operacyjne włoskiej marynarki wojennej. Ta w dążeniu do swoich okrętów podwodnych nowej generacji (tytułowych U212 NFS) postawiła na udoskonalenie konstrukcji U212A, wydłużając o 1,2 metra kadłub ciśnieniowy i ulepszając platformę o całkowitej długości rzędu około 59 metrów i wyporności powierzchniowej około 1600 ton.
Czytaj też: Czym są rosyjskie bombowce Su-34? To jedne z najbardziej zaawansowanych maszyn
U podstaw okręty podwodne projektu U212 NFS zostały opracowane z myślą o zwiększeniu wytrzymałości, elastyczności operacyjnej i możliwości sprzętu. Zawdzięczają to nowemu systemowi walki, czujnikom i planowanym systemom uzbrojenia, które znajdą się na ich pokładzie, wśród których znajdą się pociski manewrujące dalekiego zasięgu typu deep strike. Wszystko to sprawi, że U212NFS będą odgrywały kluczową rolę w morskich głębinach, w wielodomenowych i wielonarodowych scenariuszach operacyjnych.