Android 13 ostrzeże nas przed aplikacjami w tle, które nadmiernie zużywają baterię

O ile pojemność baterii w telefonach w ostatnich latach nie ulega jakiejś większej poprawie, to producenci zarówno chipów jak i oprogramowania starają się wprowadzać rozwiązania, mające wpłynąć na wydłużenie żywotności baterii. Również Google ma zamiar zadbać o oszczędzanie baterii, dodając przydatne funkcje w systemie Android 13.
android 13, samsung
android 13, samsung

Android 13 zadba o żywotność baterii

Na całym świecie nadal trwa wdrażanie Androida 12, a my już coraz więcej wiemy o kolejnej wersji systemu od Google. Tym razem dowiedzieliśmy się, że gigant z Mountain View zadba o kwestie oszczędzania baterii, zajmując się jedną z największych bolączek posiadaczy urządzeń z Androidem – aplikacjami w tle zużywającymi baterię.

Czytaj też: Premiera kolejnych smartfonów z serii Redmi K50. 120 W ładowanie, OIS i zadziwiająco niska ceną

Jak podaje serwis 9to5Google, nowa wersja systemu operacyjnego wyświetli odpowiednie powiadomienie, gdy aplikacja w tle w ciągu 24 godzin będzie nadmiernie “zjadać” energię naszego telefonu. Ostrzeżenie nie pojawi się, gdy użytkownik będzie korzystał z takiego programu, a dopiero wówczas, gdy przestanie z niej korzystać lub odrzuci powiadomienie.

Nie będzie to jednak dotyczyć wszystkich aplikacji, a oto wyjątki:

  • Aplikacje systemowe
  • Aplikacje na urządzenia towarzyszące
  • Aplikacje działające na urządzeniu w trybie demonstracyjnym
  • Aplikacje właściciela urządzenia
  • Aplikacje właściciela profilu
  • Aplikacje VPN
  • Aplikacje, którym użytkownik sam przyznał “nieograniczone” uprawnienia w ustawieniach systemu

Czytaj też: Producent podgrzewa atmosferę przed premierą realme GT Neo3. Smartfon i słuchawki w edycji Le Mans na zdjęciach

Ponadto, jeśli system Android 13 wykryje, że jakaś aplikacja działa w tle przez co najmniej 20 godzin w ciągu 24 godzin, zostanie wyświetlone odpowiednie powiadomienie informujące o tym. Kliknięcie w nie spowoduje otworzenie menedżera zadań, w którym będziemy mogli podjąć odpowiednie działania.