Chiński Hainan w gotowości. To pierwszy śmigłowcowiec typu 075

Na początku miesiąca Chiny poinformowały świat na temat uzyskania przez pierwszy śmigłowcowiec typu 075 wstępnej zdolności operacyjnej. Teraz ten okręt może realizować działania w oddaleniu od stałych baz i teoretycznie brać udział w podstawowych misjach bojowych. Wcześniej jednak zapowiedziano, że ten desantowy okręt szturmowy doczeka się pełnej zdolności operacyjnej “w najbliższym czasie”… jak na standardy wojskowe.
Chiński Hainan , śmigłowcowiec typu 075
Chiński Hainan , śmigłowcowiec typu 075

Hainan to chiński śmigłowcowiec typu 075, który ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną po rocznym szkoleniu

Chińska flota zyskuje coraz bardziej na sile i Hainan jest tego świetnym przykładem. Jako pierwszy śmigłowcowiec typu 075 to stricte nowoczesny sprzęt spełniający najważniejsze chińskie “standardy okrętowe”, który ma za zadanie wspomóc przede wszystkim działania desantowe.

Czytaj też: Pierwsza fregata typu Mogami w rękach japońskiej marynarki. Co wiadomo o Kumano?

https://twitter.com/theragex/status/1476687394325909506

Mowa zwłaszcza o potencjalnych operacjach przeciwko Tajwanowi, ale również na wyspach i rafach Morza Południowochińskiego. Okręt przede wszystkim wzmocni zdolności chińskiej marynarki (PLAN) do działań na dużych odległościach. Sam w sobie cechuje się również dużą autonomicznością, a w razie potrzeby może pojawić się “w dowolnym regionie morskim na świecie”.

Czytaj też: Osy na Ukrainę od NATO. Systemy rakietowe 9K33 Osa zasiliły arsenał obrońców

Chociaż Hainan nie może zostać jeszcze posłany bezpośrednio w bój tak, jak inne okręty Chin, to może zostać wykorzystany w podstawowych misjach i skomplikowanych ćwiczeniach. Wszystko po to, aby zwiększyć gotowość bojową poprzez m.in. zgranie marynarzy i jeszcze szersze przyzwyczajenie ich do nowego sprzęt.

Czytaj też: Korea Południowa wystrzeliła pocisk Haesung II. To odpowiedź na działania Korei Północnej

Ten śmigłowcowiec zdolny do pływania z dużą liczbą zwłaszcza transportowych śmigłowców (na pokładzie może wylądować aż sześć jednocześnie), transporterów i czołgów pływających nie jest jednak wyłącznie maszyną skrojoną specjalnie do desantu. Może realizować również misje antyterrorystyczne, czy zapewniać wsparcie w przypadku katastrof naturalnych.