Chiński Hainan , śmigłowcowiec typu 075

Chiński Hainan w gotowości. To pierwszy śmigłowcowiec typu 075

Na początku miesiąca Chiny poinformowały świat na temat uzyskania przez pierwszy śmigłowcowiec typu 075 wstępnej zdolności operacyjnej. Teraz ten okręt może realizować działania w oddaleniu od stałych baz i teoretycznie brać udział w podstawowych misjach bojowych. Wcześniej jednak zapowiedziano, że ten desantowy okręt szturmowy doczeka się pełnej zdolności operacyjnej „w najbliższym czasie”… jak na standardy wojskowe.

Hainan to chiński śmigłowcowiec typu 075, który ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną po rocznym szkoleniu

Chińska flota zyskuje coraz bardziej na sile i Hainan jest tego świetnym przykładem. Jako pierwszy śmigłowcowiec typu 075 to stricte nowoczesny sprzęt spełniający najważniejsze chińskie „standardy okrętowe”, który ma za zadanie wspomóc przede wszystkim działania desantowe.

Czytaj też: Pierwsza fregata typu Mogami w rękach japońskiej marynarki. Co wiadomo o Kumano?

Mowa zwłaszcza o potencjalnych operacjach przeciwko Tajwanowi, ale również na wyspach i rafach Morza Południowochińskiego. Okręt przede wszystkim wzmocni zdolności chińskiej marynarki (PLAN) do działań na dużych odległościach. Sam w sobie cechuje się również dużą autonomicznością, a w razie potrzeby może pojawić się „w dowolnym regionie morskim na świecie”.

Czytaj też: Osy na Ukrainę od NATO. Systemy rakietowe 9K33 Osa zasiliły arsenał obrońców

Chociaż Hainan nie może zostać jeszcze posłany bezpośrednio w bój tak, jak inne okręty Chin, to może zostać wykorzystany w podstawowych misjach i skomplikowanych ćwiczeniach. Wszystko po to, aby zwiększyć gotowość bojową poprzez m.in. zgranie marynarzy i jeszcze szersze przyzwyczajenie ich do nowego sprzęt.

Czytaj też: Korea Południowa wystrzeliła pocisk Haesung II. To odpowiedź na działania Korei Północnej

Ten śmigłowcowiec zdolny do pływania z dużą liczbą zwłaszcza transportowych śmigłowców (na pokładzie może wylądować aż sześć jednocześnie), transporterów i czołgów pływających nie jest jednak wyłącznie maszyną skrojoną specjalnie do desantu. Może realizować również misje antyterrorystyczne, czy zapewniać wsparcie w przypadku katastrof naturalnych.